Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PDF/415-24/05
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-24/05
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy przychody osiągane z tytułu umowy najmu lub dzierżawy działek mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.10.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 12.10.2005 r.), uzupełnionego w dniu 25.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 10.10.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji w zakresie prawidłowości opodatkowania przychodów z dzierżawy lub najmu działek w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.
Pana zdaniem przychody z dzierżawy lub najmu działek mogą być opodatkowane w formie ryczałtu w wysokości 8,5% przychodu zakładając, że roczny przychód z tego tytułu nie przekroczy równowartości 4.000 euro.

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan właścicielem trzech działek, które zamierza wydzierżawić lub wynająć pod garaże blaszane. Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Działki, które mają być przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy nie są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 6 ust. 1a w/w ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym. Stawka ryczałtu od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wynosi 8,5% przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.
Zgodnie z przepisami art. 9 ust. 1 i 4 ustawy, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio w przypadku osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Wobec powyższego, przychody osiągane z najmu lub dzierżawy działek pod garaże blaszane mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Bez wpływu na wybór formy opodatkowania pozostaje fakt prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, gdyż przedmiotowe działki nie są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, umowy nie będą zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej a przychody osiągane z ich wynajmowania bądź dzierżawy stanowić będą odrębne źródło przychodów.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.Powyższa interpretacja:
� dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
� nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj