Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-183/IV/2005/JD
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-183/IV/2005/JD
Data
2005.04.27



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
import usług
stawka preferencyjna podatku
transport lądowy
transport morski


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje jaką stawką podatku VAT należy opodatkować zakupione przez niego usługi transportowe na trasie Stany Zjednoczone - kraj?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.01.2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia 22.04.2005 r. oraz z dnia 26.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3, ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w sprawie zastosowania stawki 0% do opodatkowania usługi transportu Stany Zjednoczone - kraj

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik (przewoźnik morski) zakupił od kontrahenta niemieckiego usługi transportowe w relacji :

  • Gdynia - Nowy York (drogą morską),
  • Katowice - Nowy York (Katowice - Gdynia drogą lądową, Gdynia - Nowy York drogą morską),
  • Nowy York – Gdynia (drogą morską),
  • Nowy York – Katowice (Nowy York – Gdynia drogą morską, Gdynia – Katowice drogą lądową).

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy poniżej zaprezentowane postępowanie jest zasadne.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 83 ust. 3 ustawy o VAT oraz § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), jest to import usług transportowych.

Za usługi, które zostały wykonane w dniu 10.11.2004 r., Podatnik zapłacił w dniu 20.12. 2004 r. Zdaniem Podatnika obowiązek podatkowy powstał w dniu 10.12.2004 r. i z taką datą została wystawiona jedna faktura wewnętrzna, dokumentująca w/wym. usługi, ze stawką 0 %.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zakupił od kontrahenta niemieckiego usługi transportowe na trasie Stany Zjednoczone - kraj, kraj – Stany Zjednoczone. Przewóz towaru odbył się drogą morską i lądową.

Jak stwierdzono postanowieniem nr PV/443-45/IV/2005/JD z dnia 27 kwietnia 2005 r. podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przez kontrahenta niemieckiego usług przewozu towaru na trasie Stany Zjednoczone - kraj, kraj – Stany Zjednoczone jest – w ramach importu usług transportu międzynarodowego – Podatnik oraz, że Podatnik prawidłowo zastosował stawkę 0 % przy opodatkowaniu usługi transportu na trasie kraj – Stany Zjednoczone.

Usługa transportu towarów świadczona na trasie Stany Zjednoczone – kraj związana jest z importem towarów, bowiem w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0 %.

Do skorzystania ze stawki 0 % Podatnik winien posiadać odpowiednie dokumenty, stanowiące dowód świadczenia wymienionych usług.

Dokumentami tymi, zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy o VAT są :

  • w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
  • w przypadku transportu towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Podatnik oświadczył w piśmie z dnia 22.04.2005 r., iż nie posiada dokumentu wymienionego w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do zastosowania w przedmiotowym imporcie usług stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj