Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1827/2005/ADB
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1827/2005/ADB
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
nieruchomość mieszkalna
stawki podatku
usługi hotelarskie
usługi najmu


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług wynajmu umeblowanych apartamentów na cele mieszkalne.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2005r /data wpływu 14.09.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług wynajmu lokali (apartamentów) na cele mieszkaniowe za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.09.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 12.09.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży na podstawie której zobowiązana jest nabyć przedsiębiorstwo prowadzone przez Zbywcę. Strona zamierza kontynuować przy wykorzystaniu nabytych budynków działalność prowadzoną dotychczas przez Zbywcę w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych (apartamentów). Usługi te miałyby polegać na długoterminowym wynajmowaniu w pełni umeblowanych lokali mieszkalnych bez żadnych dodatkowych usług towarzyszących (takich jak wydawanie posiłków, działalność rozrywkowo - rekreacyjna). Nabywca będzie zapewniał najemcom lokali w budynkach będących przedmiotem transakcji dodatkowe usługi -- takie jak sprzątanie obiektu (lecz nie indywidualnych lokali), ochrona czy recepcja. Najemcy mogą zawrzeć z Nabywcą umowy o świadczenie usług sprzątania poszczególnych apartamentów za dodatkowym wynagrodzeniem.
Zgodnie z decyzjami o pozwoleniu na budowę oraz na użytkowanie budynków Zbywca otrzymał zgodę na wybudowanie a następnie użytkowanie budynków o funkcji apartamentów hotelowych.
Klasyfikacja usług świadczonych przez Zbywcę jako usług w zakresie wynajmowania lokali o charakterze mieszkalnym (PKWiU 70.20.11) została potwierdzona przez Urząd Statystyczny, w roku 2000r. Także w roku 2005 Urząd Statystyczny zaklasyfikował usługi świadczone przez Spółkę (Nabywcę) jako usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.11).
Zapytanie
Czy opisane usługi wynajmu umeblowanych apartamentów, które będzie świadczyć Spółka należy traktować jako usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.11) i tym samym powinny one podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług, czy też prawidłowe jest traktowanie tych usług jako usługi hoteli (PKWiU 55.1) bądź usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.2) - opodatkowane 7% stawką podatku VAT?
Stanowisko wnioskodawcy
Usługi wynajmu umeblowanych apartamentów należy traktować jako usługi w zakresie wynajmowania lokali na cele mieszkaniowe. Usługi te będą zwolnione od podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Organy podatkowe nie są organami właściwymi do dokonania klasyfikacji danych czynności do odpowiedniej grupy usług, na podstawie przepisów i statystyce publicznej.
W myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 12 poz.87):
- zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów,
- w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
W przedmiotowej sprawie Strona posiada już pismo w sprawie zaklasyfikowania prowadzonych usług - znak OK-5672/KU-5179/2005 z dnia 30.08.2005r wydane przez Urząd Statystyczny w Łodzi, z którego wynika, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) usługi długoterminowego wynajmowania lokali na cele mieszkaniowe (umeblowanych apartamentów) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.20.11-00.00 "usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym stanowiące majątek własny".
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, nie będąc organ właściwym do dokonywania klasyfikacji statystycznych, jak również ich zmiany, w oparciu o wyżej wymienione stanowisko Urzędu Statystycznego stwierdza, iż świadczone przez Spółkę usługi wynajmowania umeblowanych lokali (apartamentów) mieszkalnych jest zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z przepisem zawartym w art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 4 tego załącznika do ww. ustawy wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - o symbolu PKW i U ex 70.20.11.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj