Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
U.S.XIII-415/33/167-II/05
z 2 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.XIII-415/33/167-II/05
Data
2005.12.02



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
były pracodawca
kwota wolna
osoba nie będąca pracownikiem
oświadczenie podatnika
przychody ze stosunku pracy
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
W miesiącu styczniu 2006 r. zakład pracy stanie przed obowiązkiem wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego osobom, z którymi stosunek pracy ustanie w 2005 r. Czy w 2006 r. w miesiącu wypłaty w/w wynagrodzenia należy zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli tak, to czy w wysokości obowiązującej w 2005 r., czy też w 2006 r.?


Pismem z dnia 16 września 2005 r. (data wpływu: 16.09.2005r.) Wójt Gminy ... reprezentujący płatnika, tj. Urząd Gminy ... zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

„W miesiącu styczniu 2006 r. zakład pracy stanie przed obowiązkiem wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego osobom, z którymi stosunek pracy ustanie w 2005 r.”

Postawione w piśmie zapytanie brzmi:„Czy w 2006 r. w miesiącu wypłaty w/w wynagrodzenia należy zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli tak, to czy w wysokości obowiązującej w 2005 r., czy też w 2006 r.” ...

Zdaniem Wnioskodawcy zakład pracy, który dokonuje wypłaty świadczeń ze stosunku pracy jest zobowiązany do poboru zaliczek. Jeżeli były pracownik przed wypłatą dodatkowego wynagrodzenia rocznego złoży oświadczenie PIT-2, to zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych należy zmniejszyć o kwotę zmniejszającą podatek z roku dokonania wypłaty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i obowiązujący stan prawny, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.) „Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona (...)".

W myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym „Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej ”zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy (...)”.

Według art. 32 ust.3 cytowanej ustawy zaliczkę obliczoną w sposób określony w art.32 ust.1 i 1a zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru (...) PIT-2.Wzór oświadczenia, o którym mowa został opublikowany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 224 poz. 2225).

Zarówno z brzmienia w/w przepisu jak i opisu znajdującego się w nagłówku oświadczenia PIT-2 wynika, że oświadczenie składa pracownik. A zatem, w sytuacji, gdy osoba fizyczna nie jest już pracownikiem, a jedynie przysługiwać jej będą należności związane z łączącym uprzednio zakładem pracy stosunkiem pracy – fakt złożenia przez nią takiego oświadczenia nie uprawnia płatnika do zmniejszenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.

Należy podkreślić, iż zgodnie z art.12 ust.4 ustawy o podatku dochodowym ”Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy”.

Dodać należy, iż zgodnie a art. 39 ust.2 w/w ustawy „Jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust.1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka (PIT-11)”. Tutejszy organ podatkowy jest zadania, iż w/w przepis znajdzie zastosowanie w przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska zajętego przez Wnioskodawcę w sprawie uwzględnienia 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej przy dodatkowych wypłatach wynagrodzeń w 2006 roku byłym pracownikom, którzy złożyliby przed wypłatą tych wynagrodzeń oświadczenia PIT-2.

Zgodnie z art.14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy – art.14b § 2 w/w ustawy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj