Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436/10/2005/SM
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436/10/2005/SM
Data
2005.10.20



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy udzielenie pożyczki Spółce przez podmiot zagraniczny nie będący udziałowcem polskiej firmy oraz zajmujący się m. in. udzielaniem i zaciąganiem pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno - prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, 3 oraz 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20 lipca 2005 roku (wpływ do Urzędu 22 lipca 2005 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego pytania: czy udzielenie pożyczki Spółce przez podmiot zagraniczny nie będący udziałowcem polskiej firmy oraz zajmujący się m. in. udzielaniem i zaciąganiem pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych... P o t w i e r d z a stanowisko przedstawione w zapytaniu.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy V. Obecnie w związku z koniecznością uzyskania środków finansowych niezbędnych do spłaty innych zobowiązań, Spółka podjęła działania w celu pozyskania pożyczki od V. S.A. - podmiotu z siedzibą we Francji, który jest pośrednim udziałowcem Spółki. Jednym z obszarów działania V. S.A. jest świadczenie usług finansowych dla podmiotów z grupy V. poprzez wydzieloną jednostkę organizacyjną: V. I. B. W zakres usług oferowanych przez V. S.A. podmiotom z grupy wchodzi m. in. zabezpieczenie ryzyka związanego z różnicami kursowymi, wahaniem oprocentowania, wahaniem cen metali, dokonywanie płatności w imieniu podmiotów z grupy V. i przyjmowanie w ich imieniu zapłat, udzielanie i zaciąganie pożyczek oraz zarządzanie płynnością finansową. Podmiot francuski jest również odpowiedzialny za zapewnienie spółkom z grupy V. źródeł zewnętrznego finansowania oraz negocjonowanie odpowiednich umów. Spółka zawarła z V. S.A. umowę o świadczenie usług finansowych, tzw. "...", na podstawie której Spółka do tej pory skorzystała z usług zabezpieczenia ryzyka różnic kursowych i ryzyka wahania cen metali. Obecnie na podstawie tej umowy strony zawierają umowę pożyczki. W konsekwencji rozważenia wymaga kwestia, czy udzielenie Spółce pożyczki przez V. S.A. podlega opodatkowaniu PCC oraz jakie są konsekwencje tej transakcji w zakresie VAT.

Spółka stoi na stanowisku, iż pożyczka udzielana jej przez V. S.A. jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399) - podatkowi temu podlegają wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne w tym między innymi – umowy pożyczki. Stosownie do treści art. 9 pkt 10 lit. a w/w ustawy zwolnione od podatku są pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzący działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

W przedmiotowej sprawie, pożyczkodawcą jest spółka z siedzibą w Paryżu, która prowadzi działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Spełnione są więc przesłanki z art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia – Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu – w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia – zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj