Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP/443-36/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-36/05
Data
2005.07.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odprawa celna
przemieszczanie towarów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy zakup w Stanach Zjednoczonych środka trwałego,którego dostarczenie i odprawa miała miejsce na terenie Belgii, a następnie towar przemieszczony został do Polski przez spółkę własnym środkiem transporu, jest dla spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.04.2005 r., uzupełnionego dnia 26.04.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.04.2005 r., uzupełnionym dnia 26.04.2005 r., spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zakupu w Stanach Zjednoczonych środka trwałego - łódź z silnikiem oraz wózek do transportu łodzi - którego dostarczenie i odprawa celna miała miejsce na terenie Belgii, a następnie ww. towar przemieszczony został przez spółkę własnym środkiem transportu. Spółka zwraca się z pytaniem, czy przemieszczenie towaru z Belgii do Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.Zdaniem spółki czynność tą należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W ocenie tut. organu stanowisko spółki jest prawidłowe, z uwagi na niżej przedstawiony przepis art. 11 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zmianami), a nie jak wskazuje spółka na przepis art. 9 ustawy.

W myśl ww. art. 11 ust. l ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. l pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym równień w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Czynność zaimportowania towaru przez spółkę w Belgii, czyni z niej podatnika podatku od wartości dodanej z tytułu importu tych towarów. Zatem dalszy wywóz towaru z Belgii do Polski stanowi wewnątrzwspolnotowe nabycie na terytorium Polski z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. W tej sytuacji spółka podatek od importu towaru oraz wewnątrzwspólnotową dostawę rozlicza w państwie dopuszczenia towaru do obrotu, w tym przypadku w Belgii. W Polsce spółka rozlicza wewnątrzwspolnotowe nabycie towaru.

Tut. organ nie oceniał treści załączonych przez spółkę do wniosku dokumentów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj