Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP443/55/05/ZM
z 2 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/55/05/ZM
Data
2005.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
nieruchomości
odliczenie podatku od towarów i usług
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy zakupując nieruchomość na nazwisko obojga współmałżonków, przy czym nieruchomość będzie wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie przez jednego z małżonków, można dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06.2005 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 20.06.2005 r.), uzupełnionego dnia 02.08.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, nabył wraz z żoną lokal użytkowy, który wykorzystywany będzie wyłącznie przez Podatnika do celów prowadzonej działalności gospodarczej (żona Podatnika nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług). Działalność gospodarczą Strona prowadzi samodzielnie. Między małżonkami istnieje wspólność ustawowa. Sprzedawca - (...) Spółka z o.o., wystawił faktury VAT: nr (...) z dnia 02.05.2005 r. oraz nr (...) z dnia 12.05.2005 r., dokumentujące otrzymanie zaliczek na lokal użytkowy. Powyższe faktury zawierają m. in. nazwisko i imiona obu małżonków, tj. (...) oraz NIP Podatnika, tj. (...). Zakup lokalu sfinansowany został ze środków własnych oraz kredytu bankowego.Zdaniem Podatnika, Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od zakupu nieruchomości, udokumentowanego powyższymi fakturami VAT, oraz Podatnik może starać się o zwrot bezpośredni podatku od towarów i usług na rachunek bankowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik stwierdza, że przedstawione Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z określonymi ustawowo zastrzeżeniami. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług). Okoliczność, że podatnik podatku od towarów i usług nabył dla potrzeb prowadzonej działalności określony składnik majątkowy wspólnie z małżonkiem (podatnik jako osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim, do której odnoszą się zasady wspólności ustawowej, nabywa nieruchomość na potrzeby prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej), nie pozbawia go prawa potrącenia podatku naliczonego, stanowiącego jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług. Konieczność dokonania zakupu do majątku wspólnego małżonków wynika z unormowań ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) - ustawowy ustrój majątkowy określony został w Rozdziale I ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, o czym stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w/w terminie, zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy na rachunek bankowy, co do zasady, nie przysługuje, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności opodatkowanych, o czym stanowi art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, zakup lokalu dokonany przez Pana wraz z małżonką i udokumentowany fakturą VAT na nazwisko i imiona obojga małżonków nie powoduje utraty prawa do obniżenia całej kwoty podatku naliczonego w sytuacji, gdy tylko Pan jest podatnikiem podatku od towarów i usług, i przy założeniu, że nieruchomość wykorzystywana będzie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych z tytułu prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej. Obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia nieruchomości dokonać Pan może w rozliczeniu miesiąca 05.2005 r. lub w rozliczeniu miesiąca 06.2005 r. W przypadku, gdy w danym miesiącu kwota podatku naliczonego, w tym z tytułu nabycia nieruchomości, jest wyższa od kwoty podatku należnego i wykonał Pan czynności opodatkowane w danym okresie rozliczeniowym, może się Pan starać o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj