Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP 2-443/15/2/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 2-443/15/2/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
faktura VAT
stawki podatku
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Czy agencja koncertowa świadcząca usługi polegające na organizowaniu impres artystycznych, koncertów, spektakli teatralnych, wszelkich form kabaretowych - biletowych, jest zobligowana do wystawiania na rzecz Domu Kultury faktur zawierających podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu do tut.Organu Podatkowego 16.03. 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12. 05.2005 r. (data wpływu do tut.Organu Podatkowego 17. 05.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej świadczenia na zlecenie domów kultury usług kulturalno-artystycznych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.32.10 - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Z treści uzupełnionego wniosku wynika, że prowadzona przez Panią Agencja Koncertowa świadczy usługi polegające na organizacji imprez artystyczno -kulturalnych: koncertów zespołów artystycznych, ludowych i muzycznych, programów kabaretowych oraz spektakli teatralnych . Zgodnie z przedłożoną opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 30. 06.2004 r. usługi te mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU 92.32.10-00.00 „Usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych" . Agencja świadczy powyższe usługi na zamówienie domów kultury otrzymując za nie umówione wynagrodzenie. Dom kultury jako główny organizator danego przedsięwzięcia biletuje spektakl naliczając w cenie biletu podatek VAT w wysokości 7% i rozlicza go z właściwym sobie urzędem skarbowym. Wnioskodawca uważa, że powyższe usługi świadczone przez Agencję Koncertową są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako usługi wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Stanowisko zawarte w Pani wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 43 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r. - pod symbolem PKWiU ex 92 wymienione zostały usługi związane z kulturą, w tym również twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości w wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 , 92.34.11, 92.34.12 ) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13 ) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki , archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5 ),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
Katalog wyłączeń ze zwolnienia z opodatkowania, o których mowa w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, nie dotyczy w/wym. usług świadczonych przez Agencję Koncertową gdyż Agencja nie sprzedaje biletów wstępu na te imprezy (bilety sprzedaje zamawiający usługę), otrzymując jedynie umówione, ryczałtowe wynagrodzenie za zorganizowanie takiej imprezy. Tak więc organizacja przez Agencję Koncertową imprez artystycznych na zlecenie domów kultury korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie zaznacza się, że nowelizacja poz. 11 załącznika nr 4 do ww. ustawy wprowadzona ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - obowiązująca od dnia 1 czerwca 2005 r. - nie zmieniła zasad opodatkowania usług, o których mowa w niniejszym postanowieniu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno - podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.

Ponieważ wniosek z dnia 07. 03. 2005 r. (data wpływu do tut.Organu Podatkowego 16. 03. 2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 12. 05. 2005r. (data wpływu do tut.Organu Podatkowego 17. 05. 2005r.) obejmuje kilka zagadnień prawno - podatkowych na pozostałe zagadnienia przedstawione we wniosku zostaną wydane odrębne postanowienia.

Pouczenie: Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj