Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/416/2005/art.14a
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/416/2005/art.14a
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
rozliczenia międzyokresowe
rozliczenia międzyokresowe czynne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym wartość dokonanych odpisów stanowi koszt uzyskania przycho w rozumieniu art.22updof oraz czy moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest zgodny z art.22 ust.5 updof.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05.09.2005r /data wpływu 07-09-05-2005/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż zajęte stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Firma PPH " A....................... prowadzi działalność w zakresie m.in. dystrybucji olejów silnikowych. Spółka nabywa od E ............................ z siedzibą w Belgii (dalej: E........l) produkty, które następnie sprzedaje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Polski.W latach poprzednich E.........l w celu zwiększeniu sprzedaży oferowanych przez siebie produktów zawarł ze swoimi odbiorcami " Umowę o świadczenie usług reklamy i promocji" Jedną z tych umów zawarł z firma DI.............. / dalej Klient/.

Z zawartej umowy wynika, ze klient zobowiązuje się do świadczenia na rzecz E.........l usług informacyjnych i marketingowych polegających w szczególności na: - badaniu popytu na produkty M.... na rynku, zbieraniu i przekazywaniu pracownikom M.... uwag i pytań klientów dotyczących produktów M...., udzielaniu klientom informacji o produktach mobil i zalecaniu stosowania tych produktów, zbieraniu i udzielaniu klientom informacji o wymaganiach i zaleceniach producentów w zakresie doboru środków smarnych do poszczególnych , pracujących urządzeń; zbieranie i przekazywanie pracownikom M...l uwag i spostrzeżeń dotyczących jakości oraz walorów produktów w eksploatacji.

Umowa została zawarta na 4 lata. Z tytułu zawartej umowy E.........l wpłacił klientowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia w wysokości 90% wynagrodzenia brutto. E.... zakwalifikował wpłaconą zaliczkę w kwocie netto w swoich księgach rachunkowych jako tzw. rozliczenia międzyokresowe kosztów. Odpisy z tytułu wynagrodzenia za usługę za dany okres czasu były dokonywane na koniec tego okresu. Na dzień 30 kwietnia 2004r. w księgach E.... pozostała wartość nieodpisanych w koszty wynagrodzeń z tytułu usług, które miały być wykonane po tym dniu

W dniu 1 maja 2004r. została zawarta umowa trójstronne porozumienie pomiędzy A..................l oraz Klientem w wyniku którego wszelkie prawa i obowiązki wynikające z tej umowy zostały przeniesione z E........l na A...... . Z tym dniem Klient stał się zobowiązanym do dokonywania określonych harmonogramem zakupów produktów M.... od A......

W zawartym porozumieniu A...... zobowiązała się do przekazania E........l równowartości przejętej zaliczki w wysokości wartości wpłaconej zaliczki netto po potrąceniu przysługującego / odpisanego w koszty E........l/ wynagrodzenia . A...... kwotę, która widniała na koncie rozliczenia międzyokresowe kosztów firmy E......... na dzień 30.12.2004r. skompensowała z innymi należnościami od E........l.

Kwota zaliczki przejętej przez A...... zastała ujęta w księgach A..... na koncie rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na koniec okresu sprawozdawczego z kwoty tej dokonywane są odpisy w koszty w wartości przypadającego wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług za dany okres. Wartość odpisów zaliczana jest przez A...... do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. w miesiącu dokonania odpisu.

Zapytanie dotyczy odpowiedzi na pytanie czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wartość dokonanych odpisów stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 updof oraz czy moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest zgodny z art. 22 ust. 5 updof.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego wyjaśnia co następuje: Bezsporne jest, że wydatki poniesione na usługi informacyjnych i marketingowych stanowią koszt uzyskania przychodów bowiem jak zaznacza wnioskodawca przedmiotowe usługi pozostają w ścisłym związku z ilością sprzedawanych przez A...... towarów będących produktami M... i wpływają na wielkość uzyskanego przychodu.

Natomiast w kwestii momentu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na uwadze uregulowania art. 22 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) .W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy - koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Natomiast z treści art. 22 ust. 5 ww. ustawy wynika, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione

Przytoczona regulacja prawna nie zawiera zasad proporcjonalnego rozliczania kosztów uzyskania. Podatnik jest obowiązany natomiast do zgodnego z art. 22 ust. 5 ustawy podatkowej rozliczania kosztów uzyskania przychodów, przy uwzględnieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm. ) Przepis art. 39 ust. 1 wymienionej ustawy o rachunkowości stanowi, ze jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów , jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych .

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj