Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP443/78/05/ZM
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/78/05/ZM
Data
2005.08.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki --> Usługi turystyki

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
marża
usługi turystyczne
usługi własne


Pytanie podatnika
Jak należy wystawić fakturę VAT na usługi turystyczne, jeżeli w jej skład wchodzą usługi własne?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 czerwca 2005 r. (data wpływu: 8 lipca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wykonuje Pani usługi turystyczne, w skład których wchodzą usługi własne. Pytanie Pani dotyczy sposobu fakturowania w przypadku świadczenia powyższych usług.Zdaniem Pani należność na fakturze winna być wykazywana:
- poz. 1 - jako suma usług nabytych + marża z podatkiem od towarów i usług,
- poz. 2 - sprzedaż usług własnych - netto, stawka podatku od towarów i usług, kwota podatku od towarów i usług, brutto.

Stanowisko Pani przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

Dane, jakie powinny znaleźć się na fakturze oznaczonej jako „FAKTURA VAT marża" zostały określone w przepisie § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Faktura ta powinna zawierać:

    - imiona i nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone, sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
    - numer NIP sprzedawcy i nabywcy;
    - dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
    - nazwę usługi;
    - jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
    - kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie;
    - wyrazy „VAT marża".

Stosownie zaś do art. 119 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnik, o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

W sytuacji, gdy podatnik wykonuje usługi własne to, stosownie do § 9 cytowanego wyżej rozporządzenia, jest obowiązany do wykazania na fakturze dokumentującej wykonanie tych usług, kwoty podatku.

W związku z tym jednak, iż nabywane przez Panią usługi obce, jak również wykonywane usługi własne, wchodzą w skład jednej usługi turystyki świadczonej na rzecz jej nabywcy, winna Pani wystawić jedną fakturę na całą usługę, obejmującą zarówno część usługi opodatkowaną na zasadach ogólnych, jak i część opodatkowaną według marży. Na „fakturze VAT marża", dokumentującej całą imprezę, winna być wykazana wartość brutto usługi (w której jest zawarty podatek od towarów i usług). Wykazana wartość brutto będzie zatem stanowić sumę: wartości usług obcych brutto, marży z podatkiem od towarów i usług, wartości usługi własnej z podatkiem od towarów i usług, i będzie wykazana w jednej pozycji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj