Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PP/443-27/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-27/05
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budżet gminy
jednostka budżetowa
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
zakup


Pytanie podatnika
Czy jako jednostka budżetowa sektora finansów publicznych, która finansuje swoje bieżące wydatki z przekazanych na ten cel środków budżetu gminy może dokonać odliczenia podatku naliczonego?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 22.09.2005 r. wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny
p o s t a n a w i a: nie uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 22.09.2005 r. stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest jednostką budżetową sektora finansów publicznych, która pokrywa swoje wydatki bieżącej działalności bezpośrednio z przyznanych środków budżetu gminy, a pobrane dochody odprowadza na rachunek dochodów budżetu gminy. Podstawą gospodarki finansowej jednostki jest roczny plan finansowy zatwierdzony przez Burmistrza. Jednostka od 22 lipca 2005 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która osiąga obroty w całości opodatkowane tym podatkiem.

W związku z powyższym wnioskodawca pyta, czy jako jednostka, która finansuje swoje bieżące wydatki z przekazanych na ten cel środków budżetu gminy może dokonać odliczenia podatku naliczonego.

Jednocześnie wyraża pogląd, iż odliczenie podatku naliczonego w przedstawionej sytuacji nie przysługuje.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię, nie podziela przedstawionego stanowiska w powyższej sprawie.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Jeżeli ponoszone wydatki są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88 powołanej ustawy, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest bowiem podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.

Należy jednak wspomnieć o przepisie wynikającym z art. 90 ust. 1 - 2 ustawy, który mówi, iż w przypadku, gdy nabywane towary lub usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwoty podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (dalsze przepisy w/w artykułu zawierają szczegółowy opis ustalenia proporcji).

Wspomniany wyżej art. 88 ustawy, który wyszczególnia przypadki nie dające prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie wymienia sytuacji opisanej przez wnioskodawcę (tj. sytuacji, gdy wydatki pokrywane są ze środków pieniężnych przekazanych na ten cel z budżetu gminy). Skoro zatem przepisy prawa podatkowego nie zabraniają dokonania odliczenia, to ma zastosowanie przepis ogólny z cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy.Wobec powyższego, obawy podatnika, iż w ustawie o podatku od towarów i usług nie znaleziono jednoznacznego przepisu pozwalającego na odliczenie podatku są nieuzasadnione.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Dodatkowo nadmienia się, że na podatniku, który korzysta z uprawnienia do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ciąży obowiązek prowadzenia (oprócz ewidencji sprzedaży) ewidencji zakupu VAT zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj