Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
P.P.443-27-1/05
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P.P.443-27-1/05
Data
2005.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
faktura VAT
infrastruktura towarzysząca
konserwacja budynków
remonty
roboty budowlano-montażowe
rolety, żaluzje
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Czy dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturze towarzyszącej (obiekty PKOB 111, 112, ex 113), dla zakresu prac polegających na sprzedaży i montażu następujących elementów: drzwi stalowe zewnętrzne i wewnętrzne PKWiU 28.12.10-30.11, rolety okienne zewnętrzne metalowe PKWiU 28.11.10-54.23, można zastosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%?
2. Czy dla rolet okiennych, sprzedawanych i montowanych wraz z urządzeniem elektrycznym oraz dla drzwi zewnętrznych, wewnętrznych stalowych, wyposażonych w samozamykacz,można stosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.04.2005 r., uzupełnionego w dniu 06.06.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturze towarzyszącej (obiekty PKOB 111, 112, ex 113), dla zakresu prac polegających na sprzedaży i montażu następujących elementów:
- drzwi stalowe zewnętrzne i wewnętrzne PKWiU 28.12.10-30.11,
- rolety okienne zewnętrzne metalowe PKWiU 28.11.10-54.23,
może zastosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Ponadto Podatnik zapytuje, czy:
- dla rolet okiennych, sprzedawanych i montowanych wraz z urządzeniem elektrycznym,
- dla drzwi zewnętrznych, wewnętrznych stalowych, wyposażonych w samozamykacz,
może stosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
We wniosku Podatnik zaznaczył, iż powyższe zapytania dotyczą budownictwa mieszkaniowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W robotach remontowo-budowlanych wykonywanych na terytorium kraju po 1 maja 2004 r. występują dwie stawki podatku od towarów i usług: stawka podstawowa 22%; stawka obniżona 7%. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stawkę w wysokości 7% stosuje się do dnia 31 grudnia 2007 r. dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z treści art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do precyzyjnego zatem określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług, konieczna jest prawidłowa identyfikacja obiektu.

Od dnia 15 lutego 2005 r. podatnicy mogą stosować stawkę podatku od towarów i usług obniżoną do 7% również w stosunku do robót polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji obiektów sklasyfikowanych w PKOB ex 1130: domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych oraz budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, a także części w/w obiektów, z wyłączeniem lokali użytkowych - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającerozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150).

Dla robót budowlano-montażowych, budowlanych oraz remontów i robót konserwacyjnych dla pozostałych obiektów budowlanych, od 1.05.2004 r. obowiązuje podstawowa stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Strony w umowach cywilno-prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

W związku z powyższym, jeżeli inwestor będzie zlecał Pana zakładowi wykonanie usługi remontowej w budownictwie mieszkaniowym wraz z zakupem materiałów budowlanych, Pan jako wykonawca wystawi fakturę, w której całość usługi wraz z materiałem opodatkowuje stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Jeżeli inwestor chce na fakturze osobnego rozliczenia robót, a osobno materiałów, i wpisze taką klauzulę w umowie cywilno-prawnej, to w takim przypadku Pana zakład winien osobno rozliczyć robociznę ze stawką 7%, a osobno materiały zużyte przy wykonywaniu tej usługi ze stawką 22%.

Reasumując, jeżeli usługi remontowo-budowlane wykonywane są w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego (zdefiniowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 12 ww. ustawy) oraz jego infrastruktury towarzyszącej, firma wykonuje tę usługę z użyciem własnych materiałów, oraz na powyższą okoliczność zawarła ze zleceniodawcą stosowaną umowę cywilno-prawną, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, to do całej wartości usługi należy stosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót, zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 7%.

Natomiast w przypadku świadczenia wyżej wymienionych usług nie związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji), oraz prawidłowego jego opodatkowania. Samo nazwanie wykonywanych czynności usługą budowlaną nie decyduje bowiem o jej faktycznym charakterze. Należy nadmienić, że zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87), zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów.

Dla ww. podmiotu, w sprawie będącej przedmiotem wniosku, nie toczy siępostępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, iż odpowiedź na pozostałe pytania zawarte we wniosku została udzielona odrębnym postanowieniem.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj