Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/68/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/68/05
Data
2005.11.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
delegacja służbowa
diety
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa (delegacja)
przedsiębiorcy


Pytanie podatnika
dotyczy sposobu rozliczenia kosztów podróży służbowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jako przedstawiciel handlowy (tj. diet za wyżywienie i kosztów noclegu)


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 23.08.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 24.08.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 07.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu rozliczenia kosztów podróży służbowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jako przedstawiciel handlowy, tj. diet za wyżywienie i kosztów noclegów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.08.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Podatniczka zamierza zarejestrować w R... działalność gospodarczą jako przedstawiciel handlowy. Przedmiotem działalności będą usługi marketingowe. W zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej jako obszar wykonywania działalności zostanie wskazany teren całej Polski. Faktycznie działalność będzie prowadzona na terenie Polski Południowej, gdzie Podatniczka będzie przebywać od poniedziałku do piątku. Natomiast na sobotę i niedzielę będzie wracać do R.... Wynajmowany lokal będzie służył tylko zabezpieczeniu potrzeb mieszkalnych przedsiębiorcy, nie będą w nim dokonywane żadne czynności związane z wykonywaniem działalności. Wydatek na czynsz za mieszkanie zostanie udokumentowany fakturą VAT. Pytanie Podatniczki dotyczy sposobu rozliczenia delegacji tj. diet za wyżywienie i kosztów noclegów.

Wobec ... nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym;

Zdaniem Strony przysługuje jej prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podróżą służbową przedsiębiorcy, tj. diet za okres od poniedziałku do piątku oraz wydatków na noclegi na podstawie wystawionej faktury VAT, gdyż kwota z niej wynikająca jest niższa niż wyliczony ryczałt za noclegi za cały miesiąc.

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kwestię zaliczenia do kosztów działalności diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorców reguluje art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra;

Aby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do diet konieczne jest aby odbywana przez niego podróż nosiła znamiona "podróży służbowej".

Zgodnie z przepisem art. 775 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W świetle powyższego podróżą służbową będzie wyjazd podjęty na polecenie właściciela firmy albo przez samego właściciela w celu wykonania pojedynczego zadania, który odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy albo też poza miejscem, które zostało określone przez właściciela firmy jako miejsce wykonywania obowiązków umownych, a który jednocześnie ma związek z wykonywaniem zadań służbowych (wiążących się z działalnością firmy).

W przedmiotowym stanie faktycznym przedsiębiorca - przedstawiciel handlowy zamieszkały na terenie R... zamierza faktycznie wykonywać działalność gospodarczą na terenie Polski Południowej. Na obszarze prowadzenia działalności będzie przebywał od poniedziałku do piątku, natomiast na sobotę i niedzielę będzie wracał do R...

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedstawionej sytuacji wyjazdów Podatniczki z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie można zakwalifikować jako podróży służbowej. Należy stwierdzić, iż nie odbywa podróży służbowej podmiot wykonujący działalność gospodarczą, który udaje się z miejsca zamieszkania (siedziby) do miejsca jej wykonywania wskazanego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Czym innym jest bowiem podróż służbowa w celu wykonania pojedynczego zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba podatnika lub stałe miejsce pracy np. omówienia warunków świadczenia usług lub zawarcia umowy, a czym innym przebywanie poza miejscem zamieszkania w celu wykonywania działalności gospodarczej. Wyjazdy Podatniczki z Radomia na okres od poniedziałku do piątku, tj. przebywanie poza stałym miejscem zamieszkania (siedzibą) będą wynikać z faktu, iż Wnioskodawczyni faktycznie będzie wykonywała działalność gospodarczą na terenie Polski Południowej. Nie są one podróżami służbowymi, a w związku z tym nie ma podstaw do zaliczenia wartości diet za okres, w którym Podatniczka przebywa w miejscu prowadzenia działalności.

W związku z powyższym w omawianym przypadku wyjazdy Przedsiębiorcy z miejsca zamieszkania (siedziby) do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie są podróżami służbowymi tak więc Podatniczce nie przysługuje prawo do rozliczenia kosztów z tego tytułu.

W kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów noclegów przedsiębiorcy przebywającego w miejscu wykonywania działalności gospodarczej należy wskazać, iż zgodnie z cytowanym powyżej przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, generalnie kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.Tak więc Podatnik ma możliwość zaliczenia w ciężar kosztów wszelkich wydatków pod warunkiem, że mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym, wydatki za noclegi będą ponoszone w związku z wynajmem lokalu, w którym Podatniczka będzie mieszkać w okresie od poniedziałku do piątku, w miejscu faktycznego wykonywania działalności gospodarczej. Wydatki związane z najmem mieszkania mogą stanowić wydatki o charakterze osobistym Podatniczki lub osób trzecich albo koszty związane z prowadzoną działalnością. W sytuacji, gdy wynajmowany lokal będzie służyć wyłącznie celom działalności gospodarczej Podatniczki wydatki związane z jego najmem mogą podlegać zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu. Należy jednak pamiętać, iż przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem jego związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu. Z faktu zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, Podatnik wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne, gdyż koszty, stanowiąc element rachunku podstawy opodatkowania decydują o wysokości podatku. W przypadku wątpliwości w kwestii zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów to na Podatniku ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem z działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga fakt, iż podstawą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów konkretnego wydatku jest jego właściwe udokumentowanie zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tj. Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).W przedmiotowym zapytaniu Podatniczka wskazała, iż wydatek z tytułu najmu lokalu mieszkalnego będzie udokumentowany fakturą VAT.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w/w ustawy na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj