Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-415-24/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-415-24/05
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
kaucje
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty czynszu dzierżawnego, kaucji, oraz jednorazowej opłaty za wydzierżawienie maszyny do rozdrabniania mięsa?


Pismem z dnia 28 października 2005r. podatnik zwrócił się do tut. urzędu o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą .Jako podmiot gospodarczy zawarł umowę dzierżawy maszyny do rozdrabniania mięsa. Umowę zawarto na okres 12 miesięcy ustalając miesięczny czynsz dzierżawny. Ponadto zgodnie z umowę zobowiązany jest do zapłaty :1/ kaucji - tytułem zabezpieczeniem prawidłowej eksploatacji urządzenia,2/ jednorazowej opłaty stanowiącej koszt montażu, uruchomienia, transportu i przeszkolenia osób obsługujących.Dodatkowo po zakończeniu umowy podatnik zaznacza, że będzie mógł nabyć maszynę na własność .

Zdaniem podatnika czynsz dzierżawny, jednorazowa opłata są kosztem uzyskaniam przychodu, z wyjatkiem kaucji.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionych kwestii stwierdza się co następuje: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źrodła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23Opłacony czynsz dzierżawny za maszynę oraz jednorazowa opłata zgodnie z w/w artykułem będą stanowiły koszt uzyskania przychodu .

Kaucja natomiast nie jest instytucją prawa cywilnego, jednak jest powszechnie używana w kontraktach. Jest pojęciem używanym w sytuacjach gdy stanowi zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy, i co do zasady, podlega zwrotowi w przypadku należytego jej wykonania. Stanowi więc pieniężną gwarancję dotrzymania warunków umowy. Ze swej istoty kaucja jest świadczeniem zwrotnym, chociaż w niektórych sytuacjach może zostać przez przyjmującego zatrzymana. Umowa powinna zawierać moment, w którym kaucja podlega zwrotowi lub kiedy może zostać przez wynajmującego zatrzymana.Należy więc stwierdzić, iż istotą kosztu uzyskania jest poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu. Wpłata kaucji nie stanowi wydatku, jest bowiem należnością podlegającą zwrotowi.Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania nie ma przeszkód by czynsz dzierżawny, jednorazową opłatę, oprócz kaucji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujacy w tym dniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj