Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426-PD/423-11/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426-PD/423-11/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty zarządu
umowa o dzieło
wydatki na rzecz udziałowca


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie wypłacone na podstawie umowy o dzieło dla prezesa spółki pełnącego funkcję na podstawie powołania uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników, będącego jednocześnie udziałowcem Spółki stanowi koszt uzyskania przychodów?


P o s t a n o w i e n i e

Stosownie do art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, odnośnie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy o dzieło dla prezesa spółki, pełniącego funkcję na podstawie powołania Uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników, będącego jednocześnie udziałowcem Spółki za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 30 września 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej wydatków związanych z wypłatą wynagrodzeń na podstawie zawartej umowy o dzieło (za przeprowadzenie wykładów) dla członka zarządu, pełniącego funkcję prezesa Spółki (bez zawarcia umowy o pracę) powołanego Uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników, będącego jednocześnie udziałowcem Spółki.

Art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ww. piśmie Spółka przedstawiając swoje stanowisko, nie powołując podstawy prawnej, twierdzi, że wypłacone wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło prezesowi Spółki, pełniącemu funkcję na podstawie powołania Uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników (bez zawarcia umowy o pracę), będącego udziałowcem Spółki, będzie kosztem uzyskania przychodów.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznał, iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku znajduje uzasadnienie w przepisach prawa podatkowego.

Definicja kosztów uzyskania przychodów znajdująca się w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), określa w sposób generalny i ogólny, że kosztami takimi są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Zatem, podatnik ma prawo odliczyć od przychodów wszelkie faktycznie poniesione wydatki, o ile wykaże że ich poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na powstanie lub powiększenie przychodu. Ważne jest także, aby poniesiony wydatek nie znajdował się w katalogu wydatków, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy, tj. takich, których ustawodawca nie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym wydatki związane z wynagrodzeniem wypłacanym członkowi zarządu, będącemu jednocześnie udziałowcem Spółki należy analizować na podstawie art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 16 ust. 1 pkt 38 wyżej cytowanej ustawy zawiera regulacje prawne odnośnie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów (...). Jednostronne świadczenie spółki na rzecz udziałowca jest to świadczenie, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie udziałowca na rzecz spółki, udziałowiec otrzymuje korzyść majątkową od spółki. W celu dokonania oceny charakteru świadczenia spółki i udziałowców niezbędne jest ustalenie, czy zaliczone w koszty uzyskania przychodów wydatki obejmujące wynagrodzenie na rzecz udziałowców związane były ze stosownym świadczeniem przez udziałowców na rzecz spółki , które wyeliminowałyby taką ocenę oraz czy umowa spółki przyznaje wspólnikom prawo do szczególnych korzyści lub obciążenia ich szczególnymi obowiązkami wobec spółki, które winny być, pod rygorem nieważności, określone w umowie spółki (art. 159 k.s.h.) m.in. może chodzić o obowiązek świadczeń niepieniężnych (art. 176 k.s.h.).Dopiero ustalenia w tym kierunku mogą ewentualnie prowadzić do wyeliminowania wydatków poniesionych na rzecz udziałowców - członków zarządu Spółki z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto w rozumieniu powyższych przepisów, aby wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi być analizowany indywidualnie pod względem związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem.Warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów stosownie do postanowień art. 9. ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowy m od osób prawnych jest prowadzenie ewidencji rachunkowej zgodnie z ustawą o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), która w art. 20 ust. 2 zawiera zapis, że podstawę zapisów w księgach rachunkowych stanowią dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej.

Biorąc wiec pod uwagę ww. przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach stwierdza, iż wynagrodzenie wypłacane na podstawie umowy o dzieło udziałowcowi Spółki, pełniącemu funkcję prezesa na podstawie powołania, jeżeli ma związek z przychodami i nie stanowi jednostronnego świadczenia na rzecz udziałowca - będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów w Spółce.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj