Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PM-IV-436/3/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-IV-436/3/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie
odprzedaż
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zakupu samochodu do dalszej odsprzedaży od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynnosci cywilnoprawnych w wysokości 2% ?


W myśl art. 1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Natomiast zgodnie z art.2 pkt 4 tejże ustawy nie podlegają podatkowi od czynnosci cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W myśl art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) za towar rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Za sprzedaż w myśl art.2 pkt 22 powyższej ustawy rozumie się między innymi odpłatną dostawę towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Z treści powyższych przepisów wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przewidzianego w art.2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wuynika, iż kupujący rzecz /chociaż jest podatnikiem VAT/ wykonuje czynność, która nie jest objęta ustawą o podatku VAT, bowiem podatkowi temu zgodnie z art.2 ust.1 ustawy o podatku VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. W przedstawionej sytuacji jest to czynność zakupu, która nie jest objęta zakresem ustawy o podatku VAT.

W przypadku gdy zakup towaru dla dalszej odsprzedaży następuje od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, to żadna ze stron czynności nie jest opodatkowana podatkiem VAT, ani nie korzysta ze zwolnienia z tegoż podatku. Zatem w każdym przypadku należy badać powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług lub zwolnienie z tego obowiązku w stosunku do osoby dokonującej sprzedaży i tylko w zakresie konkretnej czynności.

Reasumując, skoro żadna ze stron z tytułu dokonania tych czynności cywilnoprawnych nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zawarte umowy zakupu z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej, nie będą korzystały w wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a w związku z tym będą opodatkowane tym podatkiem na zasadach ogólnych w/g stawki 2%.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj