Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/185/PDII/54/2005
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/185/PDII/54/2005
Data
2005.12.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
obowiązek płatnika
pozarolnicza działalność gospodarcza
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy od należności za wykonywaną usługę przez biegłego posiadającego zarejestrowaną działalność należy naliczać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jak od przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost. zm. Dz. U. Nr 102, poz. 852) ?

Jeżeli podatek dochodowy osobom tym powinien być naliczany, to jaką informację (PIT) należy biegłemu wystawić przy rozliczeniu rocznym?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 09.11.2005 r. KWP dotyczącego opodatkowania wynagrodzeń uzyskiwanych przez biegłych sądowych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku wynika, że jednostka w związku z prowadzonymi dochodzeniami korzysta z opinii biegłych. Jednakże niektórzy biegli zarejestrowani są jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą i w wystawianych rachunkach za wykonywane czynności zamieszczają uwagę, aby nie naliczać podatku dochodowego od uzyskanego przychodu, ponieważ rozliczają się w innej formie z urzędem skarbowym.

Czy od należności za wykonywaną usługę przez biegłego posiadającego zarejestrowaną działalność należy naliczać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jak od przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost. zm. Dz. U. Nr 102, poz. 852)?Jeżeli podatek dochodowy osobom tym powinien być naliczany, to jaką informację (PIT) należy biegłemu wystawić przy rozliczeniu rocznym?

Na tle tych okoliczności wnioskodawca formułuje stanowisko, żena gruncie przepisów prawa podatkowego nie ma przeszkód aby podatnik prowadząc działalność gospodarczą równocześnie wykonywał na zlecenie sądu lub prokuratora określone czynności biegłego sądowego, kwalifikowane do przychodów o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a uzyskane w ten sposób przychody rozliczał osobiście w urzędzie skarbowym według zasad obowiązujących w danym roku podatkowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator , na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

W świetle powyższego zapisu, przychody biegłych sądowych z tytułu świadczeń wykonywanych na zlecenie policji należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest spoczywający na policji, która dokonuje wypłaty przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - w myśl tej regulacji, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Jak stanowi art. 41 ust. 1a w/w ustawy - zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie , zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z kolei na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy o których mowa w art. 41 mają obowiązek przekazywać kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację na formularzu PIT-4.

Następnie zgodnie z art. 42 ust. 2 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnicy obowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu PIT-8B.Jednocześnie osiągający te dochody podatnicy są obowiązani wykazać je łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w składanym do 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym i obliczyć należny podatek stosownie do art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy.

Na wynikające z cytowanych przepisów obowiązku Policji nie ma wpływu oświadczenie biegłego sądowego o prowadzeniu bądź nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Ponieważ przychody biegłych sądowych zostały zakwalifikowane do art. 13 pkt 6 ustawy cytowany przepis nie ma zastosowania w tym przypadku.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 09.11.2005 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj