Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-ŚródmieścieDrugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2CF/413/IP-117/2005/AD
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2CF/413/IP-117/2005/AD
Data
2005.11.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszt eksploatacyjny


Pytanie podatnika
Czy koszty eksploatacji prywatnego samochodu używanego w pracy podlegają opodatkowaniu?


W dniu 1 sierpnia 2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pana wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie rozliczenia kosztów eksploatacji samochodu. Stan faktyczny przedstawia się następująco: Jest Pan pracownikiem, który używa do pracy bezpłatnie użyczony przez córkę samochód osobowy. Pracodawca zwraca Panu koszty eksploatacji samochodu. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że zwrot kosztów nie powienien zaliczać się do Pana dochodu.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy wyjaśnia, że pracownikowi po zawarciu umowy cywilnoprawnej może być wypłacany zwrot kosztów za używanie przez pracownika samochodu osobowego nie będącego własnością pracodawcy w celach służbowych. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz.271) zwrot kosztów używania przez pracownika pojazdu samochodowego nie będącego własnością pracodawcy w celach służbowych w jazdach lokalnych, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą z pracownikiem. A zatem należy spełnić dwa warunki, aby był możliwy zwrot kosztów za używanie samochodu nie będącego własnością pracodawcy w celach służbowych tj. istnienie stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą na korzystanie z samochodu. Jak wynika z powyższego przepis pojazd używany przez pracownika nie musi stanowić jego własności.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późń. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do zapisu art. 12 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, wypłacone pracownikowi świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej dotyczącej zwrotu omawianych kosztów będzie przychodem ze stosunku pracy,podlegającym opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 23b w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r., wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zkładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Pana pogląd jest błędny w zakresie brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 23b w/w ustawy. Jak wynika z powyższego przepisu kwota zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych jest wolna od podatku tylko wówczas, gdy pracownik posiada własny pojazd a obowiązek ponoszenia tych kosztów lub możliwość przyznania ich zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw. Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny, tut. organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj