Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2CF/413/IP-132/2005/AD
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2CF/413/IP-132/2005/AD
Data
2005.11.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
praca naukowa


Pytanie podatnika
W Polsce jestem pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Pod koniec roku 2004 r. dostałem zaproszenie do prowadzenia prac badawczył na jednej z wyższych uczelini w USA. Wziąłem urlop bezpłatny na uczelni i wyjechałem na 11 miesięcy do USA. Na wyższej uczelni w USA prowadziłem wyłączenie teoretyczne prace badawcze w swojej specjalności, wyniki tych prac publikowałem w czasopismach naukowych. Moje wynagrodzenie w USA nie było opodatkowane:
a) czy dochody uzyskane w USA podlegają opodatkowaniu w Polsce?
b) czy jest potrzebne zaświadcznie co do charakteru pracy wykonywanej w USA, żeby móc odliczyć od uzyskanego tam przychodu koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%
c) czy są jeszcze inne składniki kosztów uzyskania przychodu w USA, które powinienem uwzględnić w zeznaniu w Polsce?
d)który formularz PIT należy złożyć przy rozliczeniu tych dochodów?


Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż dochody uzyskane z tytułu wykonywania prac badawczych w USA podlegają opodatkowaniu w Polsce korzystając z "metody wyłączenia z progresją".postanawiauznać Pana stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistnienia omawianego stanu faktycznego uzasadnienieW dniu 25.08.2005 złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 25.08.2005 w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawia Pan następujący stan faktyczny:

W Polsce jest Pan pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Pod koniec 2004 roku dostał Pan zaproszenie do prowadzenia prac badawczych na uczelni w USA. Wziął Pan w Polsce urlop bezpłatny i wyjechał na 11 miesięcy do USA. Prowadził Pan tam wyłącznie teoretyczne prace badawcze, a w wyniku ich publikował w czaspismach naukowych. W USA Pana dochody nie były opodatkowane. Pana zdaniem dochody uzyskane w USA podlegają opodatkowaniu korzystając z "metody wyłączenia z progresją".Zasada opodatkowania dochodów uzyskanych przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w USA określają: umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego podatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów (Dz. U. Nr 31 poz. 178) oraz ustawa z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późń. zm.).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby te podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Kwestią opodatkowania dochodów osiągniętych w USA przez pracowników naukowych (nauczycieli) regulje art. 17 ust.1 powołanej umowy międzynarodowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibe na terytorium jednego Umawiającego się Państwa jest zaproszona przez Rząd drugiego Umawiającego się Państwa, jego jednostkę administracyjną lub jej władzę terenową, przez uniwersytet lub inną uznaną instytucję dydaktyczną tego drugiego Umawiającego się Państwa na przewidywany okres nie przekraczający dwóch lat celem nauczania lub uczestniczenia w pracach badawczych lub w obu celach na uniwersytecie lub innej uznanej instytucji dydaktycznej i jeżeli taka osoba przybywa do tego drugiego Umawiającego się Państwa przede wszystkim w tym celu, to jego dochód z pracy dydaktycznej lub badawczej na takim uniwersytecie lub instytucji dydaktycznej będzie wyłączony spod opodatkowania przez to drugie Umawiające się Państwo przez okres nie przekraczający 2 lat od dnia przyjazdu do tego drugiego Umawiającego się Państwa.

Zasada określona w/w przepisem nie będzie miała zastosowania do dochodu z badań, jeżeli takie badania nie są prowadzone w interesie publicznym, lecz przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści materialnych prywatnie przez określoną osobę lub osoby (art.17 ust.2 ww. umowy).Z koleiart. 20 w/w umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakesie podatków od dochodu przewiduje metodę proporcjanego odliczenia (zaliczenia) co oznacza, że podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w państwie będącym miejscem zamieszkania lub siedziby podatnika, ale tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą. Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że miejscem zamieszkania podatnika jest Polska, zatem w Polsce będzie Pan podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w myśl przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co oznacza obowiązek zeznania w Polsce wszelkich dochodów jakie są osiągane na terytorium Polski jak i dochodów, których żródła znajdują się za granicą.

Należy zaznaczyć, iż fakt zwolnienia z opodatkowania w USA dochodu tam uzyskanego, bądź to na podstawie ww. zapisu art. 17 ust. 1 w/w umowy, bądż też z innych przyczyn- nie ma wpływu na zakres zwolnień podatkowych określonych w polskim prawie podatkowym. Dochód z prowadzonych prac badawczych uzyskany przez podatnika w USA podlega opodatkowaniu w Polsce.

Zatem w przypadku tym ma zastosowanie przepis art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym dochody uzyskan przez podatnika poza granicami Polski łączy się zdochodami ze żróeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodół odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.(...).

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wyjaśnia, iż w celu udokumentownia dochodu uzyskanego za granicą podatnik powinien posiadać informację roczną zawierającą takie dane jak nazwę i adres pracodawcy, okres w którym wykonywana była praca, a także wysokość osiągniętego przychodu i informację o zwolnieniu z opodatkowania danego przychodu w USA. Ponadto dokument ten powinien zawierać informację o charakterze wykonywanej pracy. Dokument taki jest niezbędny w celu prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskanego w USA w rocznym zeznaniu podatkowym w kraju będącym miejscem zamieszkania podatnika, tj. w Polsce.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy podatkowej podatnikowi przysługuje uprawnienie do pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o równowartość 30 diet rocznie. Wysokość diety za każdą dobę zagraniczej podróży służbowej w 2004 i w 2005 roku wynosi 46 USD (podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju /Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm./).

Po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu podatkowym podatnik winien wykazać zarówno dochód uzyskany w kraju jak i dochód uzyskany w kraju jak i dochód uzyskany za granicą i od łącznej sumy tych dochodów obliczyć podatek nalęzny w Polsce według skali zawartej w art. 27 ust. 1 ust.1 ustawy podatkowej. Zatem w tym przypadku złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 (podstawa prawna art. 27 ust. 9 i art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Dochody te należy uwzględnić w części D1 wiersz 8.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny, tut. organ postanowił jak w sentencji.Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skrarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj