Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
PP/443-P54/05/MB
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-P54/05/MB
Data
2005.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
prawo do odliczenia
rejestracja umowy


Pytanie podatnika
Czy można odliczać podatek od towarów i usług w całości od rat leasingowych oraz paliwa kupowanego do tego samochodu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w .................... działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zmianami )

po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tut. Organie podatkowym w dniu 10.08.2005r. ( uzupełnionego w dniu 07.09.2005r. ) przez ...................... z siedzibą w ..................... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości skorzystania z obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących raty leasingowe z tytułu użytkowania samochodu marki Skoda Octavia oraz zakupy paliwa do w/wym. pojazdu

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w w/wym. wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem bez numeru z dnia 29.07.2005r. Spółka .......................................... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zmianami ), dotyczącym możliwości skorzystania z obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących raty leasingowe z tytułu użytkowania samochodu marki Skoda Octavia oraz zakupy paliwa do w/wym. pojazdu.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym sprawy – w dniu 13.09.2004r. Spółka zawarła umowę o przejęcie długu i wierzytelności z innym przedsiębiorcą – dotychczasowym korzystającym z umowy leasingu – w związku z czym przejęła wszelkie jego prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Spółka jest w posiadaniu wszystkich dokumentów dotyczących zawarcia pierwotnej transakcji, a umowa leasingu – w związku ze zmianą dotychczas obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług – została przez pierwszego leasingobiorcę zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w Sopocie w dniu 27.04.2004r.

W związku z faktem, iż pierwotna umowa nie została zmieniona, lecz jedynie uzupełniona umową przelewu wierzytelności, zgodnie z którą Spółka .......................... stała się użytkownikiem w/wym. pojazdu, uznanego za samochód ciężarowy, spełniający wymogi określone w treści przepisów w/cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające do dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy zakupach związanych z jego użytkowaniem, Spółka twierdzi, iż ma prawo uznać w/wym. pojazd za samochód ciężarowy i w dalszym ciągu korzystać z odliczeń podatku VAT od zakupów związanych z jego wykorzystywaniem w prowadzonej działalności gospodarczej.

Spółka pyta „czy można odliczać podatek od towarów i usług w całości od rat leasingowych oraz paliwa kupowanego do tego samochodu”...

Wprowadzone przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) określiły m. in. nowe zasady dokonywania odliczeń podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących użytkowanie samochodów na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów i podobnym charakterze oraz paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu określonych pojazdów.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 7 nowej ustawy w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł. Ponadto w art. 88 ust. 1 pkt 3 w/cyt. ustawy określono, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Po wprowadzeniu w/cyt. przepisów prawo przysługujące do odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz zakupy paliwa w odniesieniu do pojazdów użytkowanych na podstawie umów zawartych przed 20.04.2004r. zostało ograniczone, gdyż na gruncie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmianami ) istniała możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego w pełnej wysokości.

W związku z powyższym w treści nowej ustawy wprowadzony został przepis przejściowy - art. 154 ust. 1 i 2, zgodnie z którym przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu ( raty ) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Przepis ust. 1 ma zastosowanie:

  1. w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
  2. pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.

Jak z powyższego wynika, aby zachować dotychczasowe warunki dokonywania odliczeń podatku naliczonego podatnik – użytkujący pojazd na podstawie w/wym. umowy – zobligowany został do jej zarejestrowania we właściwym Organie podatkowym i w określonym czasie.

Ustosunkowując się do złożonego przez Spółkę zapytania tut. Organ podatkowy stwierdza, że ponieważ umowa dotycząca leasingu samochodu marki Skoda Octavia była zawarta pierwotnie z innym użytkownikiem, który w związku z faktem zarejestrowania jej nabył prawo do kontynuowania odliczeń podatku naliczonego na zasadach obowiązujących do 01.05.2004r., to jedynie on – jako leasingobiorca wskazany w treści zawartej umowy - nabył to prawo. Spółka ....................... na podstawie umowy przelewu wierzytelności stała się kolejnym leasingobiorcą i – jako odrębny podatnik podatku od towarów i usług – przejęła prawa i obowiązki pierwotnego leasingobiorcy. Nowy podmiot gospodarczy przejął jednak wyłącznie część praw dotychczasowego leasingobiorcy na gruncie prawa cywilnego, nie zaś podatkowego. Nie można bowiem umową cywilnoprawną przenosić uprawnień ( przywilejów ) podatkowych, których sukcesja może nastąpić jedynie w sytuacjach unormowanych w treści przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zmianami ).

Ponadto tut. Organ podatkowy wskazuje, iż przepis art. 154 ust. 1 i 2 ma zastosowanie w odniesieniu do umów zawartych przed dniem 20.04.2004r. bez uwzględniania ich zmian po wejściu w życie ustawy, zaś niniejsza umowa leasingowa dotycząca samochodu marki Skoda Octavia została zmieniona ( uzupełniona umową przelewu wierzytelności, na podstawie której Spółka ............................. stała się użytkownikiem w/wym. pojazdu w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy ), zatem uprawnienie do dokonywania odliczeń podatku naliczonego na zasadach wynikających z treści przepisów starej ustawy nabył wyłącznie podatnik będący leasingobiorcą przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami ).

Jednocześnie tut. Organ podatkowy wyjaśnia, iż kwestia obniżania kwoty zwrotu różnicy podatku należnego w odniesieniu do paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 została uregulowana w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami ). Zgodnie z treścią tego przepisu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Na podstawie art. 86 ust. 3 w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów, gdyż na podstawie art. 86 ust. 5 spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

W świetle powyższych unormowań Spółka będzie miała prawo do dokonywania odliczeń podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa, jeśli z zaświadczenia uzyskanego ze stacji kontroli pojazdów wynikać będzie, iż użytkowany pojazd nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Na podstawie powyższego, tut. Organ podatkowy postanowił stwierdzić jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj