Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-307- 262 /05/AJ
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-307- 262 /05/AJ
Data
2005.11.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek
nabycie udziałów
odsetki od pożyczki
przejęcie
zapłata


Pytanie podatnika
Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego przez nią na nabycie udziałów w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty zarówno w okresie przed połączeniem spółek, jak i po ich połączeniu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 27 października 2005 r.

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik (Spółka) nabędzie 100 % udziałów w innej spółce mającej siedzibę na terytorium Polski (“Spółka A”). Majątek Spółki A stanowią nieruchomości komercyjne oraz udziały w dwóch innych polskich spółkach, Spółce B oraz Spółce C. Głównym majątkiem Spółki B są nieruchomości komercyjne, Spółka C nie posiada żadnego majątku oprócz kapitału zakładowego. Strony transakcji nie są powiązane kapitałowo. Nabycie udziałów będzie finansowane częściowo ze środków własnych, częściowo ze środków uzyskanych na podstawie umowy kredytu lub pożyczki.Pierwotna intencją Spółki było nabycie wyłącznie nieruchomości będących własnością Spółek A i B oraz ich wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże, warunkiem sprzedaży postawionym przez zbywcę tych nieruchomości jest nabycie udziałów w Spółce A. W związku z powyższym, w celu uproszczenia struktury, niezwłocznie po nabyciu Spółki A, Podatnik zamierza połączyć się ze Spółkami A, B oraz C, poprzez tzw. inkorporację, gdzie Podatnik będzie spółką przejmująca (alternatywnie Spółka C - jako że nie posiada majątku - zostanie zlikwidowana).Odsetki z tytułu zaciągniętej pożyczki lub kredytu spłacane będą zarówno przed połączeniem spółek, jak i po ich połączeniu. W wyniku tego połączenia Podatnik - jako spółka przejmująca - nabędzie majątek wszystkich inkorporowanych spółek. Majątek ten będzie wykorzystywany do uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej.

Spółka wnosi o wyjaśnienie,

czy odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego przez nią na nabycie udziałów w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty zarówno w okresie przed połączeniem spółek, jak i po ich połączeniu.

Zdaniem Podatnika odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty, zarówno przed połączeniem spółek, jak i po połączeniu, jeżeli nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami stwierdza co następuje:

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Użyte przez ustawodawcę określenie „wydatków na nabycie” oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Do wydatków na nabycie zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne itp.). Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów.

Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie zapłaty, pod warunkiem jednak, że stanowią wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z planowanym nabyciem udziałów w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski. Jeżeli dokonanie tej transakcji służy osiąganiu przychodów przez Spółkę, to należy uznać, że odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup tych udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty, pod warunkiem, że nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli chodzi o możliwość zaliczenia w/w odsetek do kosztów uzyskania przychodów po połączeniu spółek, to należy stwierdzić, że spółka powstała w wyniku połączenia przez inkorporację będzie mogła nadal zaliczać te odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1) osób prawnych,

2) osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 powyższy przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj