Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-229-255/05/AJ
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-229-255/05/AJ
Data
2005.11.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
koszty uzyskania przychodów
przychody w walutach obcych
różnice kursowe
środki własne


Pytanie podatnika
Czy transakcje walutowe opisane we wniosku podlegają opodatkowaniu i na jakich zasadach?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 26 lipca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.08.2005 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika z wniosku Spółka planuje rozpoczęcie w nieodległej przyszłości działalności polegającej na dokonywaniu transakcji walutowych celem osiągania zysku poprzez wykorzystywanie różnic w kursach walut. Transakcje będą zawierane z osobami fizycznymi i prawnymi, w tym także z podmiotami gospodarczymi nie posiadającymi statusu banku oraz bankami krajowymi. Możliwe jest wystąpienie następujących wariantów transakcji:

1) zakup waluty od podmiotu nie posiadającego statusu banku i odsprzedaż innemu podmiotowi nie posiadającemu statusu banku;

2) zakup waluty od podmiotu nie posiadającego statusu banku i odsprzedaż krajowemu bankowi dewizowemu;

3) zakup waluty w krajowym banku dewizowym i odsprzedaż innemu podmiotowi nie posiadającemu statusu banku;

4) zakup waluty w krajowym banku dewizowymi i odsprzedaż innemu krajowemu bankowi dewizowemu.

Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy opisane wyżej transakcje podlegają opodatkowaniu i na jakich zasadach.

Jak stwierdza Wnioskodawca, w myśl ugruntowanej linii orzecznictwa sądowego prawa i obowiązki podatkowe mogą wynikać jedynie z przepisów ustaw. Nie jest dopuszczalne ich rozszerzenie poprzez interpretację tekstu prawnego. Stanowisko takie prezentowane jest m. in. w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2002 r., sygn. akt P 7/00 oraz w wyroku NSA z dnia 30 grudnia 1991 r., sygn. akt S.A./Po1562/91.

Sposób liczenia różnic kursowych został określony w przepisach art. 12 ust. 2a i 3 oraz art. 15 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które za podstawę przyjmują transakcje dokonywane za pośrednictwem banków (transakcje kupna i sprzedaży dokonane z bankami).

W związku z powyższym, w opinii Podatnika, transakcje w wariantach opisanych w punktach 1 - 3 jako nie spełniające w/w warunku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a zyski i straty z tych operacji nie są uwzględniane w rozliczeniach podatku dochodowego. Nie mają bowiem do nich zastosowania w/w przepisy. Do zastosowania przeliczeń według kursów, obowiązujących w transakcjach podatnika z podmiotami nie posiadającymi statusu banku, brak jest podstaw, gdyż ustawa nie zawiera uregulowań w tym przedmiocie.Natomiast podatnik obowiązany jest do ustalenia dodatnich lub ujemnych różnic kursowych w przypadku transakcji opisanych w pkt 4 z uwagi na to, że te operacje są objęte regulacjami ustawy i przez to podlegają opodatkowaniu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z ust. 2a przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Natomiast w oparciu o przepis art. 15 ust. 1a koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Przepisy w/w ustawy nie przewidują możliwości zastosowania kursów kupna lub sprzedaży walut obowiązujących w podmiotach innych niż banki do przeliczenia różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z tym Spółka obliczająca przychody lub koszty uzyskania przychodu z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych obowiązana jest stosować kursy kupna i sprzedaży walut ogłaszane przez bank, z którego usług korzystała. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie upoważniają podatników do rozliczania w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych różnic kursowych od transakcji zakupu i sprzedaży walut obcych w instytucjach nie będących bankami.

Interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 26.07.2005 r. w części dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną zawarte w odrębnych postanowieniach.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni o dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj