Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PBII/415-87/86894/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII/415-87/86894/05
Data
2005.09.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
doliczenie
kasa mieszkaniowa
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po okresie systematycznego oszczędzania na montaż instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu komunalnym nie spowoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej, z której podatnik korzystał w latach wcześniejszych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 13 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 1 lipca 2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 11 lipca 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści ww. wniosku wynika, że w czerwcu 2005 r. - po upływie okresu systematycznego oszczędzania - wycofała Pani oszczędności z kasy mieszkaniowej. Wycofane środki zamierza Pani w całości przeznaczyć na montaż instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu komunalnym, do którego posiada Pani tytuł prawny jako najemca. Wydatek ten zrealizuje Pani do końca 2005r.

Pani zdaniem wydatkowanie wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej po okresie systematycznego oszczędzania na montaż instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu, do którego posiada tytuł prawny (umowa najmu) nie spowoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej, z której korzystała Pani w latach wcześniejszych.

Z dniem 1 stycznia 2002r. odliczenie z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Jednakże na mocy art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Ponadto art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. stanowi, że w przypadku gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów; zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.

Powyższy przepis art. 27a ust. 13 ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r., o czym stanowi art. 6 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej z dn. 21 listopada 2001r.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć oszczędności systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej zachowując prawo do związanych z tym odliczeń określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, że do końca 2005r. zamierza Pani wydatkować środki wycofane z kasy mieszkaniowej na montaż instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu komunalnym, do którego posiada Pani tytuł prawny. Środki pieniężne wycofała Pani z kasy mieszkaniowej w czerwcu 2005r., po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania.

Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy należy stwierdzić, że podatnik, aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, powinien po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania i wycofaniu środków przeznaczyć je na przynajmniej jeden z celów mieszkaniowych wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Mieszkanie komunalne nie jest lokalem wymienionym w cytowanym wyżej art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Zatem jego remont (montaż instalacji centralnego ogrzewania) nie stanowi celu mieszkaniowego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej na ten cel spowoduje więc utratę prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej oraz obowiązek doliczenia do dochodu lub podatku należnego za 2005r. kwot poprzednio odliczonych z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj