Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-182/IV/2005/JD
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-182/IV/2005/JD
Data
2005.04.27



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
stawki podatku
transport


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje w jaki sposób należy ująć w deklaracji VAT-7 kwotę podatku wynikającą z faktury wewnętrznej wystawionej w przypadku importu usług transportowych oraz zastosowania dla przedmiotowej czynności stawki podatku we właściwej wysokości w przypadku braku kompletu dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w związku z art. 99 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT - w sprawie ujęcia w deklaracji VAT-7 kwot podatku wynikających z faktury wewnętrznej wystawionej w przypadku importu usług transportowych oraz zastosowania dla przedmiotowej czynności stawki podatku we właściwej wysokości w przypadku braku kompletu dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zakupił od kontrahenta duńskiego usługę przewozu towaru kontenerem w relacji Indie – kraj, przewóz towaru odbył się drogą morską (Indie – Dania) i lądową (port w Danii – kraj). Podatnik do wniosku załączył m. in. fakturę wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej, zwanej dalej fakturą „invoice”, z dnia 20.12.2004 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy poniżej zaprezentowane postępowanie jest prawidłowe.

Zdaniem Podatnika jest to import usług transportowych. Zgodnie z § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego miejscem świadczenia usług (miejscem opodatkowania) jest terytorium Polski, w połączeniu z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, na fakturze wewnętrznej dokumentującej zakup importu usługi Podatnik wykazał ze stawką 0 % zarówno odcinek krajowy jak i odcinek pokonany drogą morską, a odcinek poza krajem pokonany środkami transportu drogowego jako NP. - niepodlegający opodatkowaniu.

W związku z tym, że w treści faktury „invoice” nie ma wyszczególnienia wartości usługi wykonanej na lądzie (jest ona zawarta w ogólnej stawce frachtowej) Podatnik dokonał podziału wartości proporcjonalnie do odcinków pokonanych odległości :

  • Indie – Dania 80 % wartości,
  • Dania – granica kraju 10 % wartości,
  • granica kraju – Warszawa 10 % wartości.

Podatnik sporządził fakturę wewnętrzną dokonując przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej po kursie z dnia wystawienia faktury „invoice” w następujący sposób :

  • transport Indie – Dania: podatek VAT 0 %,
  • transport Dania – granica kraju: podatek VAT NP. - niepodlegający opodatkowaniu,
  • transport granica kraju – Warszawa: VAT 0 %.

Zgodnie z art. 19 ust. 19 w związku z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od wykonania usługi.

Za wykonaną usługę Podatnik dokonał zapłaty w dniu 13.01.2005 r., zgodnie z w/wym. art. wystawił fakturę wewnętrzną z datą 13.01.2005 r. i wykazał w deklaracji VAT-7 za 01/2005 r. w poz. C.2.9.32 kwotę całej należności wynikającej z przedmiotowej faktury wewnętrznej (obejmującą całkowitą wartość faktury „invoice”), jako kwotę, którą usługobiorca w imporcie usług jest zobowiązany zapłacić.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik wykazał w deklaracji VAT-7 za 01/2005 r. w poz. C.2.9.32 (tj. podstawa opodatkowania w imporcie usług) kwotę całej należności wynikającej z faktury wewnętrznej, która obejmowała całkowitą wartość faktury „invoice”.

Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przez kontrahenta duńskiego usługi przewozu towaru na trasie Indie - Polska, w części podlegającej opodatkowaniu na terytorium kraju, jest – w ramach importu usług – Podatnik.

Usługa omawianego transportu międzynarodowego podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w części świadczonej:

  • dla środków transportu morskiego na trasie Indie – port w Danii,
  • dla środków transportu lądowego na trasie granica kraju – Warszawa.

Natomiast w części świadczonej środkami transportu lądowego na trasie port w Danii – granica kraju przedmiotowa usługa nie podlegała opodatkowaniu w kraju.

Wystawiona przez Podatnika faktura wewnętrzna zawiera kwoty, które usługobiorca zobowiązany jest zapłacić z tytułu importu usług oraz kwotę z tytułu usług nie podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju.

Poz. 32 deklaracji VAT-7 ujęta jest w części C.2. „Transakcje pozostałe”, wiersz 9 „Import usług”, w kolumnie „Podstawa opodatkowania w zł.”. W związku z tym w pozycji tej Podatnik powinien wykazać kwotę stanowiącą podstawę opodatkowania (wynikającą z obowiązku rozliczenia podatku z tytułu usług świadczonych przez duńskiego kontrahenta, dla których miejscem świadczenia zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku VAT jest terytorium kraju) – bez kwoty z tytułu tej części świadczonych przez podmiot duński usług, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

W przedmiotowym stanie faktycznym przy rozliczeniu podatku od towarów i usług z tytułu importu usług transportu międzynarodowego towarów importowanych (przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego – Indie na terytorium kraju - RP) Podatnik zastosował stawkę podatku w wysokości 0%.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0 %. Jednakże do skorzystania ze stawki 0 % Podatnik winien posiadać odpowiednie dokumenty, stanowiące dowód świadczenia wymienionych usług. Dokumentami tymi, zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT są:

  1. w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2 ;
  2. w przypadku transportu towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Podatnik oświadczył w piśmie z dnia 22.04.2005 r., iż nie posiada dokumentu wymienionego w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do zastosowania w przedmiotowym imporcie usług stawki podatku w wysokości 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj