Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-47/GC/2005
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-47/GC/2005
Data
2005.11.15


Referencje


Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
program komputerowy
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, wydatków z tytułu zapłaty czynszu za dzierżawę programu komputerowego?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zapłaty czynszu za dzierżawę programu komputerowego, przedstawione w piśmie z dnia 12 sierpnia 2005 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 16 sierpień 2005r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Spółka należy do międzynarodowej grupy spółek, które zamierzają wdrożyć w ramach całej grupy program komputerowy X. W związki z tym, jedna z niemieckich spółek należących do grupy (będąca "spółką-babcią" dla Wnioskodawcy) zawarła umowę z firmą, która jest właścicielem praw autorskich do programu. Na podstawie tej umowy niemiecka spółka uzyskała licencję na korzystanie z programu komputerowego.
Umowa nie przewiduje prawa do udzielania dalszych sublicencji, ale spółka niemiecka ma prawo do wydzierżawiania tego programu podmiotom należącym do grupy. Na mocy posiadanego uprawnienia niemiecka Spółka zawarła z Wnioskodawcą umowę dzierżawy i świadczenia usług dotyczących programu X.
Zgodnie z umową, Spółka jako dzierżawca, w zamian za korzystanie z programu zobowiązana jest do uiszczania na rzecz niemieckiej spółki miesięcznego czynszu dzierżawnego.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy na podstawie przepisów art. 15, art. 16 art. 16b i art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie miała prawo zaliczyć wydatki z tytułu zapłaty czynszu dzierżawnego za korzystanie programu komputerowego X bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki: wydatki na zapłatę czynszu dzierżawnego spełniają warunki wynikające z art. 15 i art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co daje Jej prawo zaliczenia tych wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Artykuł 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") zawiera zamknięty katalog praw, stanowiących wartości niematerialne i prawne podlegających amortyzacji podatkowej. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy, jedną z kategorii wartości niematerialnych są licencje. Oznacza to, że przedmiotem amortyzacji podatkowej nie jest sam program komputerowy jako taki, lecz licencja na jego użytkowanie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że faktycznym użytkownikiem i dysponentem licencji jest spółka niemiecka, natomiast Wnioskodawca jako strona wydzierżawiająca nie nabyła licencji, lecz wynikające z tej umowy prawo korzystania z przedmiotu tej licencji, czyli programu komputerowego. Brak jest zatem podstaw aby prawo korzystania z programu komputerowego kwalifikować jako wartość niematerialną i prawną.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego wynika, że aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu musi spełniać dwa warunki:

  • jego poniesienie służy osiągnięciu przychodów,
  • nie został wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
    W przedmiotowej sprawie w ocenie organu podatkowego powyższe warunki są spełnione tj:
  • wydatek na czynsz dzierżawny za użytkowanie programu komputerowego, jakkolwiek nie ma bezpośredniego związku z osiąganym przychodem, bezsprzecznie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowi koszt funkcjonowania Spółki,
  • przedmiotowy wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy.
    Oznacza to, że w sytuacji opisanej we wniosku, wydatki z tytułu czynszu dzierżawnego za korzystanie z programu komputerowego będą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj