Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-213/IV/2005/JW
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-213/IV/2005/JW
Data
2005.08.23



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
potwierdzenie
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% do dokonanego wywozu towarów poza terytorium UE, w sytuacji gdy ze względów technicznych, nie posiada potwierdzonych dokumentów SAD, gdyż Urząd Celny w Gdańsku nie dysponuje w/w pieczęcią.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia zakresu dokumentacji, stanowiącej podstawę do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% w eksporcie towarów

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje eksportu towarów. Wywóz dokonywany jest na podstawie karnetów TIR, tj. w procedurze tranzytu zgodnie z art. 793 ust. 6 rozporządzenia wykonawczego do ustawy Kodeks Celny.

Zastosowanie procedury tranzytu upoważnia do przystawienia pieczątki poświadczającej wywóz przez wewnętrzny Urząd Celny.

Jednakże Podatnik, ze względów technicznych, nie posiada potwierdzonych dokumentów SAD, gdyż Urząd Celny w Gdańsku nie dysponuje w/w pieczęcią.

Jedynym potwierdzeniem dokonanej transakcji wywozu jest pismo Agencji Celnej, która działa w imieniu Podatnika, z którego wynika, że brakujące karty SAD-3 są w posiadaniu Agencji i oczekują na otrzymanie przez Urząd Celny pieczęci. Podatnik może je odebrać z Agencji, ale z potwierdzeniem według przepisów obowiązujących przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie, iż zastosował właściwą stawkę podatku VAT przy dokonaniu określonych powyżej czynności.

Zdaniem Podatnika w analizowanej sprawie właściwe będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22% w odniesieniu do przedmiotowej transakcji.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik powołuje się na przepis art. 41 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0% w eksporcie, jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Ponieważ Podatnik z przyczyn technicznych, niezależnych od siebie, nie posiada potwierdzonych dokumentów, stosuje do niepotwierdzonego wywozu stawkę 22%, jak do sprzedaży krajowej. Jedynym potwierdzeniem dokonanej transakcji wywozu jest pismo Agencji Celnej, działającej w imieniu Podatnika, z którego wynika, że brakujące karty 3 dokumentów SAD są w posiadaniu Agencji i oczekują na otrzymanie przez Urząd Celny pieczęci. Można je za zgodą zainteresowanego (Podatnika) odebrać z Agencji, ale z potwierdzeniem według przepisów obowiązujących przed wejściem Polski do Unii. W opinii Podatnika nie jest to dostateczny dowód dokonania wywozu towarów i niezgodny z art. 41 ustawy o podatku VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. eksport towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy).

Zgodnie z definicją, zawartą w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W celu zdefiniowania „urzędu celnego” dokonującego potwierdzenia wywozu, należy zatem odwołać się do odpowiednich przepisów celnych . W opinii tut. Organu należy więc skorzystać z regulacji zawartych w przepisach art. 793 ust. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993 r.), zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym. W myśl powołanego przepisu „urząd celny wyprowadzenia” oznacza:

  1. w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską, urząd celny właściwy dla miejsca, w którym przejmowane są w ramach umowy przewozu w celu transportu do państwa trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe;
  2. w przypadku towarów wywożonych rurociągami i w przypadku energii elektrycznej, urząd wyznaczony przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się siedziba eksportera;
  3. w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych lit. a) i b), ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty.

Natomiast w sytuacji, gdy wysyłka związana jest ze stosowaniem procedury tranzytu tj. mamy do czynienia ze zgłoszeniem do procedury wywozu, po której następuje procedura tranzytu - potwierdzenia na karcie 3 dokumentu SAD dokonuje urząd celny wyjścia w rozumieniu przepisów regulujących procedurę tranzytu, czyli urząd, w którym nastąpiło zgłoszenie celne towaru do procedury tranzytu (art. 793 ust. 6 cyt. rozporządzenia).

Mając powyższe na uwadze, należy zatem stwierdzić, iż w analizowanej sprawie tj. w przypadku eksportu, z zastosowaniem procedury tranzytu, urzędem celnym wyjścia będzie urząd, w którym towary zostaną zgłoszone do procedury tranzytu np. urząd celny w Gdańsku.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 793 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego, urząd celny wyjścia upewnia się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi oraz nadzoruje ich fizyczny wywóz. Po przedstawieniu towaru i karty 3 SAD zgłaszający może zażądać jej zwrotu oraz dokonania potwierdzenia przez funkcjonariusza celnego faktu opuszczenia przez towar Wspólnoty. Żądanie takie powinno być wyrażone poprzez umieszczenie w polu 44 SAD adnotacji „RET-EXP”. Zgłaszający może jednakże wyrazić wolę zwrotnego otrzymania karty 3 SAD i potwierdzenia wywozu w jakikolwiek inny sposób. Po dokonaniu w/w potwierdzenia karta 3 SAD powinna zostać wydana osobie, która ją przedstawiła wraz z towarem (np. zgłaszający, jego przedstawiciel, przewoźnik) lub jeśli jest to niemożliwe – osobie wskazanej w polu 50 dokumentu SAD (tj. osobie mającej miejsce zamieszkania/siedzibę na obszarze właściwości miejscowej urzędu celnego wyprowadzenia – np. agencja celna, spedytor). Potwierdzenie zostaje dokonane w formie pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego. Każde państwo obowiązane jest przekazać wzory pieczątek Komisji Europejskiej (organ wykonawczy Wspólnoty), jakie stosuje dla sporządzenia potwierdzenia eksportu towarów. Komisja z kolei przekazuje te informacje organom podatkowym w państwach członkowskich.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty jest przede wszystkim karta 3 dokumentu SAD, zawierająca na odwrocie pieczęć wskazującą datę i nazwę urzędu celnego (z dniem 1 stycznia 2005r. pieczęć „Polska – Export” zastąpiła stosowany dotychczas stempel „SAD” oraz pieczęć „Polska – Cło” przy dokonywaniu potwierdzenia wywozu towarów), czyli urzędu, który nadzorował faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty i dokonał potwierdzenia, że towary opuściły obszar Unii Europejskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ze względów technicznych, nie posiada potwierdzonych dokumentów SAD, gdyż Urząd Celny w Gdańsku nie dysponuje w/w pieczęcią.

Jedynym potwierdzeniem dokonanej transakcji wywozu jest pismo Agencji Celnej, działającej w imieniu Podatnika, z którego wynika, że brakujące karty SAD-3 są w posiadaniu Agencji i oczekują na otrzymanie przez Urząd Celny pieczęci. Podatnik może je odebrać z Agencji, ale z potwierdzeniem według przepisów obowiązujących przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, w eksporcie towarów obowiązującą stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 0%.

Zastosowanie stawki 0% w eksporcie towarów możliwe jest jednak po spełnieniu określonych przez ustawodawcę wymogów.

Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, w przypadku gdy wywóz towarów poza granicę kraju jest dokonywany bezpośrednio przez eksportera, to warunkiem dla zastosowania stawki 0% w eksporcie jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Natomiast w analizowanej sprawie, Podatnik nie posiada stosownych dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, gdyż znajdują się one w posiadaniu Agencji Celnej, działającej w imieniu Podatnika, gdzie oczekują na otrzymanie przez Urząd Celny właściwej pieczęci.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy uznać, iż czynności wykonywane przez Podatnika (eksport towarów przy braku potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty przez właściwy urząd celny) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 0% na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o VAT. Stawką właściwą do opodatkowania przedmiotowych czynności - do momentu otrzymania odpowiedniego potwierdzenia, o którym mowa powyżej, będzie stawka w wysokości odpowiadającej stawce właściwej do dostawy dokonywanej na terytorium kraju (Rzeczypospolitej Polskiej).

Ponadto tut. Organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy o VAT, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Jednakże, mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, należy stwierdzić, iż zdarzają się przypadki, gdy karty 3 dokumentu SAD z różnych przyczyn nie zostały potwierdzone przez właściwe polskie urzędy celne lub karty te nie zostały zwrócone eksporterom przez przewoźników - rozwiązaniem w takich przypadkach jest uznanie za dokument celny potwierdzający wywóz towarów zaświadczenia, wydawanego przez właściwy urząd celny na podstawie art. 793 rozporządzenia wykonawczego oraz w oparciu o posiadaną dokumentację. Zgodnie z art. 73 § 2 ustawy z dnia 19 marca 2004r. Prawo celne zasady wydawania zaświadczeń regulują przepisy działu VIIIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa. Należy podkreślić, że zaświadczenie o wywozie towaru poza obszar celny Wspólnoty będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy urzędem właściwym do dokonania takiego potwierdzenia będzie urząd celny zlokalizowany na terytorium Polski.

Tut. Organ informuje, że przepisy art. 2 pkt 8 i art. 41 ust. 9 ustawy o VAT zostały zacytowane w brzmieniu znowelizowanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90 poz. 756), obowiązującym od dnia 01.06.2005r., jednakże zmiana treści powołanych przepisów nie miała wpływu na przedmiotowe rozstrzygnięcie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj