Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/86/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/86/05
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług
rejestracja podatnika VAT UE
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy jako rolnik ryczałtowy zarejestrowany do wewnątrzwspólnotowych nabyć mam możliwość odzyskania podatku VAT zapłaconego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym prowadzącym działalność rolniczą w zakresie dostawy produktów z własnego gospodarstwa i ogrodnictwa na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

W związku z dokonaną rejestracją dla celów wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów we wniosku zawarto pytanie " czy jako rolnik ryczałtowy zarejestrowany do wewnątrzwspólnotowych nabyć mam możliwość odzyskania podatku VAT zapłaconego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów ? "

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje na brak możliwości odzyskania podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:
W myśl definicji zawartej w art.2 pkt 19 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Na podstawie art.9 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Wyżej powołany przepis, w myśl art.9 ust.2 ustawy o VAT, stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W myśl art.10 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.9, nie występuje w przypadku, gdy dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 nabywanych przez rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej - jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Na podstawie art.10 ust.6 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może mieć zastosowanie w przypadkach, o których mowa w ust.1 pkt 2, do podatników oraz osób prawnych niebędących podatnikami, pod warunkiem złożenia przez te podmioty naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności .

Za podatnika, o którym mowa w art.9 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT uważa się, zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o VAT - osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art.15 ust.4 ustawy o VAT w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne i rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art.96 ust.1. Przepis ust.4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust.4 przypadkach - art.15 ust.5 ustawy o VAT.

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że prowadzi Pani gospodarstwo rolne, nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie składa deklaracji dla podatku VAT i dochodowego oraz nie prowadzi ewidencji dla potrzeb tych podatków. Dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego dla wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Jako rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego i ogrodnictwa osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej nie ma Pani możliwości odzyskania podatku od towarów i usług zawartego w nabywanych towarach i usługach, gdyż zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji jedynie w przypadku dostawy tych produktów dla podatnika podatku VAT, rozliczającego ten podatek (czynnego podatnika VAT).Zgodnie bowiem z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Z kolei art. 88 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 .

Zatem dokonywanie przez Panią - jako rolnika ryczałtowego - dostawy produktów rolnych wyłącznie dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje, że nie ma Pani możliwości odzyskania podatku VAT od dokonywanych nabyć towarów i usług w kraju.Zarejestrowanie Pani do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów również nie daje możliwości odzyskania podatku z tego tytułu.
Wobec powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj