Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDF/413-i-37/05/JS
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDF/413-i-37/05/JS
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
kościół
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy w 2005 roku można odliczyć od dochodu przed jego opodatkowaniem darowiznę na cele kultu religijnego?


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia zgodzić się z Pana stanowiskiem, że w 2005 roku może Pan odliczyć od dochodu przed jego opodatkowaniem darowiznę na cele kultu religijnego nie więcej jednak niż kwote stanowiącą 6% dochodu.

W dniu 02.11.2005r. wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie jaki procent lub kwotę można odliczyć w roku podatkowym 2005 od swoich dochodów lub też od podatku w postaci darowizny na cele kultu religijnego jednostek Kościoła Katolickiego w Rezczypospolitej Polskiej...

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 26 lipca 19914r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:a. określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,b. kultu religijnegow wysokości dokonanej darowizny nie więcej niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.Tak więc łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 26 ust. 1 pkt. 9 nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6%.

Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 9 oraz wynikającego z odrębnych ustaw są obowiązani wykazać w zeznaniu o którym mowa w art. 45 ust. 1 kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.Wysokość darowizn przekazanych przez osoby fizyczne w formie pieniężnej , zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Przepis ust. 7 pkt. 2 stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj