Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-80/05
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-80/05
Data
2005.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
licencja
stawki podatku
telewizja


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki podatku VAT na świadczenie "usługi telewizji" zgrupowanej pod symbolem PKWiU 92.20.12-00.00?


Wnioskiem z dnia 09.09.2005r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem o wysokość stawki podatku VAT na świadczenie "usługi telewizji" zgrupowanej pod symbolem PKWiU 92.20.12-00.00.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona - Stowarzyszenie X jest usługobiorcą usług świadczonych przez podmiot zagraniczny polegających na udzielaniu licencji na reemisję programów telewizyjnych. Dodatkowo w złożonym wniosku Podatnik wskazał, iż "zgodnie z interpretacją Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, w/w usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.20.12-00.00 "usługi telewizji".

Zdaniem Podatnika przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorim kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl przepisu art. 2 pkt 9 powołanej ustawy importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o VAT Podatnikami są min. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Ustęp 2 cytowanego przepisu przewiduje sytuacje, gdzie usługobiorca usługi świadczonej przez podatnika, który posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju nie jest podatnikiem. Powyższe wyłączenie nie dotyczy jednak usług określonych w art. 27 ust. 3, tj. min. usług udzielania licencji świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 w/w ustawy miejscem świadczenia usług polegających na udzielaniu licencji, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej na wstępie ustawy o VAT w związku z poz. 12 załącznika Nr 4 zwolniono od opodatkowania sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.2 usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych.

Zwolnienie wyszczególnione w poz. 12 dotyczy tylko działalności publicznego (państwowego) radia i telewizji. Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2001r., Nr 101, poz. 1114 ze zm.) telewizję publiczną tworzy spółka "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych.

W przypadku świadczenia przedmiotowych usług przez podmioty inne niż wyżej wymienione, powołany przepis nie będzie miał zastosowania. Jednocześnie w ramach art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 155 załacznika Nr 3 postanowiono, iż usługi radia i telewizji (PKWiU 92.2) inne niż wymienione w poz. 12 załącznika Nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych - - podlegają opodatkowaniu wg preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i treść powołanych przepisów, tut. organ podatkowy informuje, iż świadczone przez wnioskodawcę (podmiot nie publiczny) usługi podlegają opodatkowaniu wg stawki podatku w wysokości 7%.

Naczelnik tut. organu podatkowego podkreśla, iż prawidłowe opodatkowanie wiąże się z poprawnym zaklasyfikowaniem wyrobu lub usługi, przy czym obowiązek prawidłowej klasyfikacji spoczywa na Podatniku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj