Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-74.2-154/05/ZDB
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-74.2-154/05/ZDB
Data
2005.11.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działki
rolnictwo
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Mam działki rolne w obrębie miasta wojewódzkiego. Jeżeli założę przedsiębiorstwo agroturystyczne czy dochody z prowadzenia tego przedsiębiorstwa będą zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przestawione we wniosku z dnia 29.09.2005r., w części dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem działek mieszczących się w obrębie miasta. Od tych gruntów opłaca Pan podatek rolny. Pytanie Pana dotyczy sposobu rozliczania podatku dochodowego od uzyskanych przychodów z tytułu wynajmu dwóch pokoi gościnnych z wyżywieniem oraz świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów. Pana zdaniem zakwalifikowane dochody ze świadczonych usług są zwolnione na mocy art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na podstawie cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 43 w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są „dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie omawiane zwolnienie nie będzie miało zastosowania, ponieważ z literalnego brzmienia przepisu wynika, że odnosi się ono wyłącznie do gospodarstw rolnych znajdujących się na terenach wiejskich, natomiast Pan zamierza wynająć pokoje gościnne w gospodarstwie rolnym położonym na terenie miasta.

Dochody podatników, których osiągane z tytułu wynajmu pokoi osobom przebywającym na wypoczynku oraz wyżywienia tych osób, nie spełniają warunków koniecznych do skorzystania ze zwolnienia, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy czym źródłem przychodów będzie stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną nie spełniający warunków do skorzystania ze zwolnienia mogą, oprócz zasad ogólnych przewidzianych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wybrać sposób opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj