Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/184/PDII/53/2005
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/184/PDII/53/2005
Data
2005.12.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytuły sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębny przedmiot własności?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 09.11.2005 r. (uzupełnionego dnia 23.11.2005 r.) Pana A. K. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębny przedmiot własności stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.



Z wniosku wynika, że 18.05.1998 r. na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego uzyskał Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i garażu.Następnie na mocy umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowy przeniesienia własności Spółdzielnia Mieszkaniowa aktem notarialny Repertorium A z dnia 29.01.2003 r. przeniosła nieodpłatnie na Pana i małżonkę prawo własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz z prawem współwłasności części wspólnych budynku i prawem współwłasności gruntu pod i wokół budynku.

Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytuły sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębny przedmiot własności?

Zdaniem strony sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a- c przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności.Zgodnie z art. 17(1) ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zmian) przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Spółdzielnia mieszkaniowa, na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zobowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności, po spełnieniu przez niego przesłanek określonych w art. 17(14) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - w prawo odrębnej własności na podstawie art. 17(14) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powoduje tylko zmianę formy faktycznego prawa do własności, nie wywiera zaś skutków w zakresie daty nabycia praw do lokalu. Ponadto umowa przeniesienia własności lokalu mieszkalnego jest umową nieodpłatną - tym samym ta czynność prawna nie może być traktowana jako nabycie. Członka spółdzielni obciążają jedynie koszty zawarcia umowy oraz założenia i wpisu do księgi wieczystej.

Biorąc pod uwagę powyższe w sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie ustanowiono na jego rzecz prawo odrębnej własności tego lokalu, za datę nabycia lokalu, od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Faktyczne nabycie prawa do lokalu mieszkalnego następuje z chwilą otrzymania od spółdzielni przydziału do lokalu mieszkalnego na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W myśl przytoczonych wyżej przepisów, zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy a tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku strony z dnia 09.11.2005 r jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj