Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/176/PDII/49/2005
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/176/PDII/49/2005
Data
2005.12.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy w opisanym przypadku nasz zakład jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i w związku z tym powinniśmy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 19.10.2005 r. uzupełnionego w dniu 30.11.2005 r. WSW w sprawie zasadności obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od uzyskanego dochodu przez pracownika z tytułu bezpłatnego wyżywienia w trakcie szkolenia uznaje stanowisko za nieprawidłowe.

Z wniosku wynika, że osoba, która uzyskuje z Waszego zakładu pracy przychód ze stosunku pracy uczestniczyła w m-cu styczniu 2005 r. w Centrum Szkolenia Wojsk w 2-tygodniowym kursie pracowników wojska pionu kadrowego i z tego tytułu uzyskała kwotowo określony dochód w formie bezpłatnego wyżywienia. Będąca organizatorem kursu Jednostka w której pracownik korzystał z bezpłatnego wyżywienia, przysłała do zakładu pracy tego pracownika z dniem 11 października 2005 r. pismo, w którym informuje, iż Wasz zakład pracy powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tego pracownika od wartości bezpłatnego wyżywienia.

Czy w tym przypadku nasz zakład jest płatnikiem tego podatku i w związku z tym powinniśmy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy...Stanowisko wnioskodawcy: pracownik uzyskał przychód w jednostce, w której korzystał z bezpłatnego wyżywienia i ta jednostka jest płatnikiem w/w podatku. Wobec tego powinna wystawić PIT-8C, bądź pobrać od tego pracownika zaliczkę na podatek dochodowy .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia: zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracodawcę, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Świadczenie pracodawcy polegające na opłacaniu nauki i podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika – w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – stanowi przychód ze stosunku pracy o którym mowa w w/w art. 12 ust. 1 tej ustawy,.

Jednakże na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. W oparciu o w/w przepis zwolnieniem z opodatkowania objęto świadczenia przyznane pracownikowi na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Z przedmiotowego wniosku wynika, że pracownik uczestniczący w szkoleniu został skierowany przez pracodawcę na kurs organizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk. Szkolenie odbyło się w ramach delegacji służbowej. Pracodawca pokrył jedynie koszty przejazdu. W rozliczeniu delegacji pracownikowi nie zwrócono diet za czas szkolenia. Natomiast organizator kursu określił kwotowo dla pracownika dochód z tytułu bezpłatnego wyżywienia podczas w/w szkolenia i przesłał informacje do pracodawcy.

Biorąc pod uwagę treść § 9 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej: zwrot kosztów uczestnictwa, w tym również zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Wobec powyższego wartość świadczenia z tytułu bezpłatnego wyżywienia jest wolna od podatku dochodowego, a podstawą jego zwolnienia jest art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 19.10.2005 r. uzupełnionego w dniu 30.11.2005 r. należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj