Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP-443/58/05
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/58/05
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
opodatkowanie zaliczek
stawki podatku
znak towarowy


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w związku z otrzymanymi zaliczkami na sprzedaż prawa do znaku towarowego?Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować otrzymane zaliczki?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł w dniu 18.12.2004 r. umowę sprzedaży znaku towarowego, na który posiadał prawo ochronne. Przeniesienie prawa własności znaku towarowego nastąpiło z dniem 14.06.2005. Kontrahent zgodnie z umową na nabycie znaku towarowego wpłacał od grudnia 2004 do maja 2005 zaliczki. Podatnik w dniu otrzymania zaliczki wystawiał fakturę VAT w części otrzymanej zaliczki stosując stawkę VAT 22%, za podstawę opodatkowania przyjęto otrzymaną kwotę pomniejszoną o wartość należnego podatku.

Po przejęciu prawa do znaku towarowego dnia 14.06.2005 zaliczki rozliczono fakturą końcową.

Zgodnie z umową termin zapłaty za przeniesienie prawa do rozporządzania znakiem towarowym upłynął z dniem 14.06.2005 r.

Stanowisko podatnika przedstawia się następująco: obowiązek podatkowy w związku z otrzymanymi zaliczkami na nabycie znaku towarowego powstał z chwilą ich otrzymania stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, otrzymane zaliczki należało opodatkować stawką VAT w wysokości 22%, za podstawę opodatkowania należało przyjąć otrzymaną kwotę pomniejszoną o wartość należnego podatku. W dniu otrzymania zaliczki należało wystawić fakturę VAT. Po przejęciu prawa do znaku towarowego należało wystawić fakturę końcową stosownie do § 14 rozporządzenia Min. Fin. Z dnia 25.05.2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 z 2005 r.).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. przedstawia własne stanowisko w sprawie:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1.

Natomiast art. 27 ust. 4 pkt 1 cytowanej ustawy dotyczy sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych oddania do używania znaku towarowego albo wspólnego znaku gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Ponieważ termin płatności określony w umowie upłynął z dniem 14.06.2005, a przed otrzymaniem całości zapłaty podatnik otrzymywał część należności (zaliczki) to obowiązek podatkowy powstał z chwilą ich otrzymania w tej części. Zgodnie z art. 19 ust. 11 wp. ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Za podstawę opodatkowania należy przyjąć zgodnie z art. 29 ust. 2 wp. ustawy o podatku od towarów i usług kwotę otrzymanych zaliczek pomniejszoną o przypadającą od nich kwotę podatku.

Każda otrzymana przez podatnika zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT. Fakturę VAT należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę co wynika z § 14 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 25.05.2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 z 2005 r.) obowiązującego od 01.06.2005 (poprzednio § 17 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27.04.2004 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971 z 2004 r. ze zm.) obowiązującego do 31.05.2005.

W sprawie określenia stawki podatku VAT na zaliczki na sprzedaż prawa do znaku towarowego - sprzedaż prawa do znaku towarowego do którego podatnik posiadał prawo ochronne i który został wprowadzony do aktywów spółki jako wartość niematerialna i prawna w powiązaniu z kapitałem rezerwowym podlega opodatkowaniu z tytułu świadczenia usługi, do którego nie przewidziano zwolnienia lub preferencyjnej stawki. Zatem podatnik dokonując sprzedaży prawa do znaku towarowego obowiązany jest do zapłaty podatku VAT według stawki 22% określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj