Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-21/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-21/05
Data
2005.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
koszty uzyskania przychodów
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
Czy kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy stanowi koszt poniesiony w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 – tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kwoty wniesionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy na roboty budowlane, z tytułu roszczeń za gwarancję jakości

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W lutym 2005r. podatnik zawarł z Gminą Miejską umowę na roboty budowlane.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie, podatnik przed jej podpisaniem dokonał wpłaty kwoty 46.755,50 zł. tytułem zabezpieczenia roszczeń za gwarancję jakości.

Po upływie okresu gwarancji tj. po upływie 3 lat od zakończenia robót inwestor zwróci podatnikowi kwotę zabezpieczenia.

Podatnik uważa, że wpłacona przez niego kwota zabezpieczenia należytego wykonania umowy stanowi koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 – z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W myśl tego przepisu, wydatek poniesiony przez podatnika zalicza się do podatkowej kategorii kosztów uzyskania przychodów pod tym jednakże warunkiem, iż wydatek ten:

  • został poniesiony w celu uzyskania przychodu,
  • nie został zakwalifikowany w art. 23 ustawy do kategorii kosztów nie uznanych przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodu.

Ponieważ jednak zabezpieczenie jest gwarancją pieniężną prawidłowego wykonania umowy, to ze swej istoty stanowi świadczenie zwrotne.

Zatem nie może zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów, bowiem kosztem nie mogą być wydatki podlegające zwrotowi w jakiejkolwiek formie.

Z przedstawionego stanu faktycznego i odpowiadającego mu stanu prawnego wynika, że podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wpłaty kwoty 46.755,50 zł. tytułem zabezpieczenia roszczeń za gwarancję jakości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj