Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/136/136/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/136/136/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
faktura VAT
osoby współpracujące
uprawnienie
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Podatnik w 2005 r. rozpoczął działalność gospodarczą, która zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz z zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON, polega na badaniu rynku i opinii publicznej, zarządzaniu i kierowaniu w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej jak również związaną z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi. Do dnia złożenia niniejszego wniosku podatnik nie osiągnął z tytułu tej działalności żadnego przychodu. Podatnik zgłosił do Ubezpieczeń Społecznych swoją żonę jako osobę współpracującą. Żona z zawodu jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego i posiada odpowiednie do wykonywania tej profesji uprawnienia. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii, czy może wystawić fakturę VAT z tytułu prowadzenia swojej działalności za usługi tłumaczenia, które wykona osoba współpracująca (żona podatnika), z jednoczesnym podkreśleniem, że podatnik nie posiada uprawnień do wykonywania usług tłumaczeń.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2) eksport towarów
3) import towarów
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Podatnikami są, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje (art. 15 ust. 2 ustawy) wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani (zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy/)wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jak z wcześniej cytowanych przepisów podatkowych wynika, podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, winien wystawić fakturę VAT z tytułu dokonanej transakcji sprzedaży. Przy czym ustawodawca nie zaznaczył, że czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej muszą być wykonywane osobiście przez podatnika. Podatnik może bowiem do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykorzystywać zatrudnionych przez siebie pracowników lub inne podmioty gospodarcze świadczące na jego rzecz usługi. Szczególną formą przewidzianą ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 poz. 887 ze zm.) jest tzw. osoba współpracująca z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, za którą zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposobiajace, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracującą przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Jak wynika z przedmiotowego wniosku taką osobą współpracującą z podatnikiem jest żona, która z zawodu jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego i posiada uprawnienia do wykonywania tej profesji. W związku z faktem, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik ma zgłoszone świadczenie usług związanych z tłumaczeniami, organ podatkowy nie widzi przeszkód aby usługa wykonywana przez osobę współpracującą z podatnikiem tj. żonę, została udokumentowana przez podatnika fakturą VAT. Takie działanie zgodne jest bowiem z art. 19 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej, w myśl którego jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych. W przypadku świadczenia usług tłumaczeń, kwestię uprawnień do wykonywania tegoż zawodu normuje ustawa z dnia 25 listopada 2004 r. o o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. Nr 273 poz. 2702), zgodnie z którą (art. 5 ustawy) uprawnienia do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego nabywa osoba, która zdała egzamin na tłumacza przysięgłego czego potwierdzeniem musi być świadectwo wydane przez Ministra Sprawiedliwości. Zatem organ podatkowy stwierdza, iż podatnik jest uprawniony do wystawienia faktury VAT za usługi tłumaczenia wykonywane przez żonę, która jest osobą współpracującą w firmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj