Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USIII-443/18/05/MS
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII-443/18/05/MS
Data
2005.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
istotne warunki zamówienia
przetarg
specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ)
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
Czy wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy mieści się nadal w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wydania specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach realizacji ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.).

W dniu 21 lipca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Następnie uzupełniono wniosek o sprecyzowane własne stanowisko w sprawie. Złożone zapytanie dotyczyło kilku odrębnych spraw. Niniejsze postanowienie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wydania specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach realizacji ustawy Prawo zamówień publicznych.

W zapytaniu wnioskodawca wyraził pogląd, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane. Zgodnie z ustawą Prawo zmówień publicznych strona przeprowadzając przygotowania do postępowania w zakresie zamówień publicznych udostępnia formularz specyfikacji za opłatą, będącą zwrotem kosztów przygotowania wydanych formularzy - zgodnie z art.42 ust.2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zdaniem wnioskodawcy koszt ten nie jest obrotem uzyskanym ze sprzedaży towaru, tym samym formularz zawierający specyfikację nie jest przedmiotem obrotu. Odpłatne przekazanie wykonawcom specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest wyrazem spełnienia procedur administracyjnych nałożonych przez prawo zamówień publicznych.

Po przeanalizowaniu stanu prawnego oraz stanu faktycznego opisanego w zapytaniu uzupełnionego pismem z dnia 20 września 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje.

Na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 w/w ustawy nie uznaje sie za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z przepisu § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wynika zaś, iż zwolnieniu od podatku podlegają czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na postawie umów cywilnoprawnych. Zgodnie z powyższymi unormowaniami organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy występować mogą na gruncie podatku od towarów i usług w dwojakim charakterze: podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich przepisami prawa, oraz podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych. Kryterium rozróżnienia stanowi zatem charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują zaś uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez te podmioty odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług podlegają tym samym opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy są podatnikami w sferze ich aktywności cywilnoprawnej.

Odnosząc omówione regulacje na grunt analizowanej sprawy wskazać należy, iż odpłatne przekazanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia następuje obecnie w oparciu o regulacje zawarte w art. 42 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.): na zamawiającym ciąży obowiązek przekazania wykonawcy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a " cena, jakiej wolno żądać za specyfikacje istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania". Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wskazana przez jednostkę czynność mieści się w sferze cywilnoprawnych stosunków łączących oferenta z potencjalnymi wykonawcami, bowiem treść powołanego przepisu zawiera jedynie wskazówki co do ustalenia ceny za materiały, stanowiąc o braku możliwości zawarcia w tej cenie zysku; zamawiający może ustalić cenę za specyfikacje nawet na niższym poziomie, niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów. A zatem fakt dokonywania tego rodzaju czynności nie wyklucza jednostki z kategorii podatników VAT. Organy statystyczne klasyfikują czynności wykonywane zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych- do PKWiU 75.11.11- Usługi ustawodawcze i wykonawcze. Klasyfikacja ta nie przesądza o zwolnieniu czynności odpłatnego przekazywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia od podatku od towarów, bowiem na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zał. nr 4 do ustawy - poz. 6) zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi objęte symbolem PKWiU ex 75, tj. usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. A zatem, biorąc pod uwagę całość powyższych wywodów, zgodnie z art. 41 ust.1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowe usługi opodatkowane zostały stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie uznał stanowisko zaprezentowane we wniosku za nieprawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez wnioskodawcę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj