Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-146/05/KH/37415
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-146/05/KH/37415
Data
2005.06.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ładowność
podatek naliczony
samochód ciężarowy
samochód osobowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik nabył samochód w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ) i na gruncie obowiązujących przepisów samochód spełniał kryteria ciężarowego i uprawniał Podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu orza z tytułu zakupu paliwa.Co dzieje się z podatkien VAT odliczonym przy zakupie samochodu z homologacją, jeżeli przerejestruje się pojazd z ciężarowego na osobowy ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 05.05.2005 r. ( doręczonego w dniu 05.05.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług,

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka użytkuje nabyty w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 1 maja 2004 r. samochód osobowy z tzw. "kratką" zarejestrowany jako samochód ciężarowy. W świetle obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przedmiotowy samochód nie spełnia kryterium ładowności określonej przy pomocy wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3. Spółka rozważa, czy nie przerejestrować samochodu z ciężarowego na osobowy.

Podatnik sformułował następujące zapytania, związane z używaniem w/w samochodu.Jak klasyfikowany jest obecnie samochód z kratką, który nie spełnia kryterium ładowności - ciężarowy czy osobowy ...Jeżeli nie można odliczyć podatku VAT przy zakupie paliwa, to czy istnieje wymóg utrzymania homologacji ciężarowej i czy potrzebna jest kratka, jeżeli nie jest już samochodem ciężarowym ...Co się dzieje z podatkiem VAT odliczonym przy zakupie samochodu z homologacją, jeżeli przerejestruje się pojazd z ciężarowego na osobowy ...

Podatnik przedstawił stanowisko, nie w pełni związane z wyżej zadanymi pytaniami. Spółka uznając, że skoro posiadany przez nią samochód nie spełnia warunków do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do jego napędu, w związku z czym demontaż tzw. "kratki" i zmiana przeznaczenia z ciężarowego na osobowy nie naruszy przepisów podatkowych w podatku od towarów i usług.

W udzielonej interpretacji Naczelnik tutejszego Urzędu dokonuje oceny prawnej wyłącznie w odniesieniu do wyżej przedstawionego stanowiska Podatnika. Interpretacje udzielane na podstawie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa mają na celu potwierdzenie względnie zaprzeczenie danego stanowiska Strony a nie instruować Wnioskodawcy jak ma rozwiązywać swoje problemy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła przedmiotowy samochód w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ). Na gruncie obowiązujących wówczas przepisów samochód spełniał kryteria ciężarowego ( na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji) i uprawniał Spółkę do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu oraz z tytułu nabywanego paliwa.

Według zapisu art. 86 ust.3 obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) samochód powyższy nie daje uprawnień do odliczenia pełnej kwoty podatku, w związku z tym Spółka utraciła prawo do odliczania podatku przy nabyciu paliwa do samochodu - na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W myśl przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym samochód ten nadal jest samochodem ciężarowym. Fakt ten pozostaje jednakże bez wpływu na brak uprawnienia do odliczania podatku przy nabyciu paliwa. Dokonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe, w wyniku których pojazd stałby się osobowym pozostanie bez wpływu na nabyte uprzednio prawo odliczenia podatku przy nabyciu pojazdu. Obowiązujące obecnie przepisy w/w ustawy nie przewidują żadnych ograniczeń z tego zakresu. Planowane dokonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe nie narusza zatem -jak uważa Wnioskodawca przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj