Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-345/05/AS
z 3 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-345/05/AS
Data
2005.10.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
opłata leasingowa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy dokonanie zmiany stałej miesięcznej opłaty z tytułu leasingu operacyjnego samochodów określonych w art. 86 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje utatą prawa do odliczenia podatku VAT


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w dniu 24 lipca 2003 r. podpisała jako leasingobiorca umowy leasingu operacyjnego samochodów oraz "Ogólne warunki i zasady leasingu operacyjnego". Stosownie do art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyżej wymienione umowy zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 12 maja 2004 r.Zgodnie z pkt 4.6. "Ogólnych warunków i zasad leasingu operacyjnego" leasingodawca jest uprawniony do zamiany stałej miesięcznej opłaty leasingowej m.in. w przypadku, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zmieni składki ubezpieczenia samochodów będących przedmiotem leasingu operacyjnego.

W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy dokonanie w takiej sytuacji zmiany stałej miesięcznej opłaty z tytułu leasingu operacyjnego samochodów określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, skutkuje utratą prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Strona, powołując się na art. 154 ustawy o podatku od towarów i usług, stoi na stanowisku, iż nadal spełnia warunki zawarte w w/w przepisie, a co za tym idzie posiada prawo do odliczenia naliczonego podatku w pełnej wysokości, gdyż zarówno umowa podstawowa leasingu operacyjnego, ogólne warunki i zasady leasingu operacyjnego wraz z aneksem oraz umowy leasingu na poszczególne samochody zostały zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług i zarejestrowane przed dniem 14.05.2004 r. we właściwym urzędzie skarbowym. Wskazała przy tym, iż w przypadku zamiany stałej miesięcznej opłaty leasingowej przez leasingodawcę zmieni się jedynie opłata miesięczna, przez co nie zostanie naruszony przepis art. 154 ust. 2 pkt 1 ustawy, ponieważ czynność ta nie jest spowodowana zmianą umowy, a wynika z uprawnień leasingodawcy przyznanych w zawartej umowie. Zgodnie z art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisu art. 86 ust. 7, który ogranicza prawo usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5 art. 86 ustawy, do odliczenia podatku naliczonego, nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem m.in. umowy leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.W myśl ust. 2 art. 154 ustawy zastosowanie ww. przepisu uzależniono od łącznego spełnienia następujących warunków:
1)umowę zawarto przed dniem wejścia w życie ustawy,
2)umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.
Z brzmienia pkt 1 wynika, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od opłat leasingowych (czynszu, raty) w pełnej wysokości, wynikających z umowy w brzmieniu zarejestrowanym, natomiast późniejsze zmiany wysokości opłaty podlegają regułom określonym w ustawie o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem kwot uprzednio odliczonych.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj