Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.II-415/18/2005
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415/18/2005
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
W celu zakupu lokalu mieszkalnego podatnik zaciągnął kredyt hipoteczny. Ze względu na wysokie odsetki planuje pan zaciągnięcie kolejnego kredytu w innym banku w celu zmniejszenia obciążenia finansowego związanego z odsetkami. Czy zmiana kredytodawcy nie spowoduje utraty prawa do ulgi odsetkowej?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 26b ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.07.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w celu zakupu lokalu mieszkalnego zaciągnął pan kredyt hipoteczny w B. S.A. w kwocie 110.000,00 zł. Ze względu na wysokie odsetki planuje pan zaciągnięcie kolejnego kredytu w innym banku w celu zmniejszenia obciążenia finansowego związanego z odsetkami. Pytanie pana brzmi, czy zmiana kredytodawcy nie spowoduje utraty prawa do ulgi odsetkowej. Według pana w przypadku zmiany kredytodawcy nie nastąpi utrata wspomnianego prawa do ulgi odsetkowej, gdyż celem tej zmiany jest obniżenie kosztów obsługi kredytu, a tym samym zmniejszenie odpisów podatkowych.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.

Z przepisu art. 26b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że odliczenie od dochodu spłaconych odsetek od kredytu stosuje się, jeżeli z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 powołanego wyżej przepisu, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Prawo do odliczenia odsetek związane jest więc z konkretną umową o kredyt określającą przeznaczenie tego kredytu na konkretną inwestycję mieszkaniową. Zaciągnięcie przez pana nowego kredytu z przeznaczeniem na spłatę uprzednio pobranego na zakup mieszkania, w świetle przedstawionego wyżej stanu prawnego nie będzie uprawniać pana do odliczeń od dochodu spłaconych odsetek od tego kredytu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj