Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AP/423-291/EP/05
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AP/423-291/EP/05
Data
2005.12.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rozliczanie straty
strata


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od dochodu osiągniętego ze sprzedaży pozostałego majątku Spółdzielni, strat powstałych przed postawieniem jej w stan likwidacji jak i w czasie likwidacji.?


W dniu 10.10.2005r do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 06.10.2005r Spółdzielni Pracy w likwidacji z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisu art. 7 ust.1 ustawy o podatku podatku dochodowym od osób prawnych , odnośnie prawa Spółdzielni do odliczenia od dochodu osiągniętego ze sprzedaży majątku , strat powstałych w latach 2002-2004 , a więc w okresie przed postawieniem jej w stan likwidacji , jak i w okresie likwidacji. Spółdzielnia przewiduje , iż w wyniku sprzedaży majątku , w tym prawa użytkowania wieczystego oraz budynków będących jej własnością , osiągnie dochód. W latach 2002 - 2004 prowadząc działalność osiągała straty podatkowe , które w poszczególnych latach kształtowały się następująco

rok 2002 strata wyniosła 183.260,75 zł

rok 2003 strata wyniosła 283.774,50 zł

rok 2004 strata wyniosła 444.314,46 zł

Przy zastosowaniu przepisu art. 7 ust. 5 wysokość strat , o którą można obniżyć dochód wynosi 455.674,86 zł.

Zdaniem Spółdzielni w świetle art.7 ust. 1 powołanej ustawy możliwość taka istnieje , ponieważ przepis ten nie wprowadza ograniczenia odliczenia w zależności od źródła z jakiego powstał dochód , a mimo postawienia Spółdzielni w stan likwidacji w dniu 01.05.2004r forma prawna Spółdzielni nie uległa zmianie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje , że zgodnie z zapisem art.7 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r , Nr 54 poz.654 ze zm.)przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty ; w wypadkach , o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód . Przepis ten określa , iż przedmiotem opodatkowania są wszelkie dochody uzyskiwane przez osoby prawne bez względu na źródło , z którego ten dochód został uzyskany , oczywiście za wyjątkiem przychodów określonych w art. 2 w/w ustawy.

Zasady rozliczania strat poniesionych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych , wskazują przepisy art.7 ust. 2-5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności zapis ust.5 tego artykułu określa , iż o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych , z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. W konkretnej zatem sytuacji , 50 % poniesionej straty podatkowej z 2002r, 2003r, 2004 roku Spółdzielnia może odliczyć od dochodu , który osiągnie w 2005 roku ze sprzedaży majątku , który jest jej własnością. Postawienie Spółdzielni w stan likwidacji nie pozbawia jej prawa do odliczenia strat z lat ubiegłych. Likwidacja Spółdzielni jest bowiem jednym z etapów jej funkcjonowania , choć celem Spółdzielni w likwidacji jest jednak zakończenie rozliczeń finansowych i doprowadzenia do formalnej utraty przez nią bytu prawnego przez wykreślenie z rejestru. Do tej chwili posiada ona osobowość prawną .

Otwarcie likwidacji Spółdzielni jest zdarzeniem decydującym wyłącznie o zamknięciu i otwarciu na nowo ksiąg rachunkowych (art.12 ust.1 pkt.5 i ust. 2 pkt.6 ustawy o rachunkowości ), a co za tym idzie zamknięciu i otwarciu jej roku podatkowego (art.8 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ).

Zatem stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku jest prawidłowe.Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku .Interpretacja ta nie jest wiążąca dla strony , wiąże jedynie tutejszy organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj