Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/169/111/2005/JZ
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/169/111/2005/JZ
Data
2005.07.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
amortyzacja
termin zwrotu
zakup gruntu
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Proszę o interpretację art. 87 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug i odpowiedź na pytanie, czy Spółka zwracając się z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zwrot podatku naliczonego od zakupu gruntu miała prawo doubiegania się o zwrot w terminie 60 dni.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005r. (data wpływu do Urzędu) uzupełnionego pismem z dnia 20.06.2005r. (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 87 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka zakupiła grunt, za który otrzymała fakturę VAT z 22% stawką podatku VAT, pod budowę budynku magazynowego, który następnie planuje wynająć. W związku z tym zakup ten jest związany z późniejszymi czynnościami opodatkowanymi.Obecnie Spółka traktuje zakupiony grunt jako środki trwałe w budowie, natomiast po ukończeniu inwestycji, Spółka planuje koszty zakupu gruntu traktować jako pozycję nie podlegającą amortyzacji.Po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego grunt na Spółkę i w miesiącu otrzymania faktury Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku naliczonego w terminie 180 dni

Pytanie podatnikaProszę o interpretację art. 87 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug i odpowiedź na pytanie, czy Spółka zvracając się z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zwrot podatku naliczonego od zakupu gruntu miała prawo doubiegania się o zwrot w terminie 60 dni.

Stanowisko podatnika co do oceny stanu fatycznego;Spółka nie miała takiego prawa, gdyż zakup ten nie jest związany ze środkami trwałymi, które w przyszłości nie będą podlegać amortyzacji, gdyż grunt nie podlega amortyzacji.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.Zgodnie z art. 87 ust. 1-3 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), jeżeli podatnik dokonuje obrotu opodatkowanego wyłącznie stawką podstawową 22%, a wystąpi u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym - może zażądać zwrotu różnicy podatku z urzędu skarbowego. Zasadą w takim przypadku jest, że zwrot różnicy podatku następuje w terminie 180 dni od złożenia deklaracji. Jednak w przypadku kwoty nie wyższej od wartości podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji - podatnikowi przysługuje zwrot różnicy podatku, do wysokości tej kwoty w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. W przypadku zatem tej grupy podatników, szybszy (60-dniowy) zwrot podatku możliwy jest tylko w związku z zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz w związku z wydatkami (zaliczkami) ponoszonymi na poczet inwestycji, która po zakończeniu stać się ma środkiem trwałym podlegającym amortyzacji służącym sprzedaży opodatkowanej.Pojęcie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, zdefiniowane jest w ustawach regulujących podatki dochodowe (art. 22a i 22b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz 176 z późn. zm. i art. 16a i 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm ).Zwrócić należy uwagę, że unormowanie art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r odnosi się jedynie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a więc nie odnosi się do takich środków trwałych oraz wartości, które amortyzacji nie podlegają (por. art.22c updof i art. 16c updop). Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że Spółka nie miała prawa do ubiegania się o zwrot w terminie 60 dni podatku naliczonego od zakupu gruntu, gdyż grunt nie podlega amortyzacji.Ponadto Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, iż w związku z wejściem w życie z dniem l czerwca 2005r. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług o raz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz.756) przepisy art.87 uległy zmianie.

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezWnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organypodatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowieniew terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa)Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej(Dz. U. z 2004 Nr 253, poz.2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej wkwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejeniaznaków opłaty skarbowej na zażaleniu



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj