Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/RM/436/art.14a/296/PCC/14/2005
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/RM/436/art.14a/296/PCC/14/2005
Data
2005.10.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki kwoty, którą pożyczkobiorca w całości przeznaczył na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki kwoty, którą pożyczkobiorca w całości przeznaczył na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów


postanawia


- uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego wynika, iż Strona zawarła umowę pożyczki kwoty, którą w całości przeznaczyła na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jako wkład pieniężny na pokrycie wszystkich udziałów (o łącznej wartości nominalnej w kwocie pożyczki) w kapitale zakładowym jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399), zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pieniądze uzyskane z pożyczki zostały faktycznie wydatkowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i wydatek był konieczny dla założenia przez pożyczkobiorcę spółki, to ww. pożyczka spełnia wymogi art. 9 pkt. 10 lit. g) tej ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj