Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-PDFO/423/222/P/05/BM
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-PDFO/423/222/P/05/BM
Data
2005.11.21



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odprawa pracownicza
odprawy
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy od wypłaconych byłym pracownikom odpraw warunkowych zgodnie z zasądzonymi wyrokami sądowymi (wyroki prawomocne) winien być potrącony podatek dochodowy od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.08.2005 r., który wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w dniu 22.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania wypłaconych byłym pracownikom odpraw warunkowych zgodnie z zasądzonymi wyrokami sądowymi jest nieprawidłowe.

W dniu 22.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 09.09.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem znak FF/201/2005 z dnia 13.09.2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2003 r. Spółka rozwiązała z pracownikami stosunek pracy w związku z przejściem na świadczenia przedemerytalne. Pracownicy ci otrzymali odprawy od pracodawcy zgodnie z Kodeksem pracy a także dodatkowe, zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Spółki wraz z późn. zm. Część z tych pracowników wystąpiła do sądu z pozwem o wypłatę dodatkowej odprawy warunkowej w wysokości 12.000,00 zł na podstawie przepisu art. 17a Dz. U. 111/2001 poz. 1196 z późn. zm. Wyrokiem sądowym Sąd II Instancji zasądził na rzecz pracowników wypłatę ww. odprawy wraz z należnymi odsetkami, wyrok jest prawomocny. Wypłacono zasądzone odprawy warunkowe wraz z należnymi odsetkami w wysokości brutto (zgodnie z art. 21. 1. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Spółka nadmienia, iż część wypłaconych ww. odpraw bez odsetek została częściowo zrefundowana (75%) przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy zgodnie z zawartą pomiędzy MG i P a Spółką umową Nr 10/05/MS.

Pytanie:

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia, czy od wypłaconych byłym pracownikom odpraw warunkowych zgodnie z zasądzonymi wyrokami sądowymi (wyroki prawomocne) winien być potrącony podatek dochodowy od osób fizycznych...

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki odprawa warunkowa zasądzona na podstawie wyroku sądowego jest zwolniona z podatku zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) rozdz. 3 art. 21.1.3b.

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wyjaśniam, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Powołane przez wnioskodawcę przepisy powyższego artykułu nie znajdują w przedmiotowej sprawie zastosowania, ponieważ jego uregulowanie wyraźnie wskazuje, że przedmiotem zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są odszkodowania niewynikające wprost z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych do ustaw. Natomiast zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę i art. 17a ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali ( Dz. U. z 2001 r. Nr 111, poz. 1196) pracownikom zatrudnionym w hucie albo spółce zależnej przed dniem 10 stycznia 2003 r., z którymi po tym dniu rozwiązano stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, za ich zgodą, na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 17 ust. 1 (przyp. ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), spełniającym w dniu rozwiązania stosunku pracy, określone w odrębnych przepisach, warunki do nabycia uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, odprawa warunkowa w wysokości 12.000,00 zł. Zatem świadczenia jakie Spółka wypłaciła byłym pracownikom na podstawie powołanego artykułu, zgodnie z jego brzmieniem, są świadczeniami pieniężnymi wynikającymi z przepisów ustawy o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali. Odprawa warunkowa stanowi w istocie rzeczy formę świadczenia ze stosunku pracy, które może otrzymać wyłącznie pracownik i nie ma ono żadnych z cech odszkodowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – choćby ze względu na brak szkody po stronie pracownika. Odprawa ta jest dodatkowym świadczeniem związanym z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a odprawa za takie rozwiązanie za zgodą pracownika podlega wyłączeniu ze zwolnienia od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 3 litera b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym brak jest podstaw do zakwalifikowania przedmiotowych odpraw do zwolnienia z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b, który w sposób jednoznaczny takie zwolnienie przyznaje odszkodowaniom. W myśl zasady powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wprowadzone w ustawie zwolnienia przedmiotowe należy interpretować ściśle przy pomocy zasad wykładni gramatycznej.

Ponadto należy wskazać, że nie ma znaczenia fakt, czy odprawa wypłacona została bez uprzedniego wyroku zasądzającego tę odprawę, czy też na podstawie wyroku. Zawsze bowiem ustawowym źródłem nabycia prawa do odprawy warunkowej jest cyt. ustawa o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali. Orzeczenia sądowe służą wyłącznie potwierdzeniu w sposób deklaratoryjny tego prawa i umożliwiają jego realizację w drodze przymusowej. Zatem wypłacona odprawa warunkowa przewidziana w art. 17a cyt. ustawy o restrukturyzacji hutnictwa i stali, nie jest zwolniona od przedmiotowego podatku dochodowego, jest natomiast przychodem ze stosunku pracy.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie zaistniały przesłanki umożliwiające zwolnienie od opodatkowania wypłaconych odpraw warunkowych.

Oceniając przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że jest nieprawidłowe.

Postanowienie niniejsze – na podstawie art. 143 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj