Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
1412/PDF/415-31/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1412/PDF/415-31/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
płatnik
rok podatkowy
stosunek pracy
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wypłacone w lutym 2005 r. po ustaniu zatrudnienia wynagrodzenie tzw. "13-stki" nie nakłada na płatnika obowiązku obliczenia zaliczki na podatek z zastosowaniem kosztów uzyskania?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w złożonym zapytaniu wynika, że Jednostka Wojskowa z dniem 31.01.2005 r. rozwiązała ze swoim pracownikiem umowę o pracę. W lutym br. wypłacono zwolnionemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2004 r. tzw. 13-stkę, bez zastosowania kosztów uzyskania przychodu za miesiąc luty.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika z powyższego wypłacone pracownikom dodatkowe wynagrodzenia roczne mają charakter przychodów ze stosunku pracy.

Zakład pracy, jako płatnik jest zobowiązany na podstawie art. 31 w/w ustawy, obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów pracy ze stosunku pracy. Stosownie do art. 32 ust. 2 ustawy za dochód osiągnięty ze stosunku pracy uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody, po odliczeniu kosztów ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 ustawy oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy decyduje okoliczność, że świadczenie to jest związane z zatrudnieniem pracownika. Nie ma tu znaczenia, że ustał stosunek pracy ate to, że wypłata następuje z tytułu stosunku pracy.

W myśl powyższych przepisów, wypłacone w lutym 2005 r., po ustaniu zatrudnienia, wynagrodzenie tzw. 13-stki jest przychodem ze stosunku pracy, zatem płatnik ma obowiązek obliczania zaliczki na podatek z zastosowaniem kosztów uzyskania w wysokości obowiązującej w 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj