Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-616/12-2/SP
z 22 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-616/12-2/SP
Data
2012.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Płatnik


Słowa kluczowe
członek zarządu
odwołanie
spółki
świadczenie


Istota interpretacji
Czy stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe, a mianowicie czy wykonuje obowiązek płatnika określony w art. 8 OpU, pobierając przy każdym świadczeniu z umowy jw. zaliczki na podatek dochodowym zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 pdofU i wpłacając je we właściwym terminie organowi podatkowemu?



Wniosek ORD-IN 499 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2012 r. (data wpływu 26.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków Spółki z tytułu wypłaty świadczeń odwołanemu członkowi zarządu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków Spółki z tytułu wypłaty świadczeń odwołanemu członkowi zarządu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stosownymi uchwałami rada nadzorcza Wnioskodawcy (Spółki) powołała członka zarządu na kolejną kadencję, a także ustaliła wysokość wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz określiła wysokość premii rocznej określonej przez regulamin wynagradzania i premiowania członków zarządu i zasady przyznawania i wypłaty odprawy w przypadku odwołania w trakcie kadencji. W okresie pełnienie funkcji członka zarządu nie były zawierane z członkiem zarządu żadne umowy dotyczące jego statusu jako członka zarządu (np. umowa o pracę czy też jakiekolwiek umowy cywilnoprawne, w tym kontrakt menedżerski lub umowy o podobnym charakterze).

Stosowną uchwałą w sprawie zmian w składzie zarządu rada nadzorcza Wnioskodawcy odwołała członka zarządu ze składu zarządu, a także udzieliła upoważnienia do poprowadzenia spraw związanych z odwołaniem członka zarządu, w tym również do sprawy wzajemnych zobowiązań związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu Wnioskodawcy.

W wyniku uzgodnień w zakresie wzajemnych zobowiązań wynikających z pełnienia funkcji członka zarządu zawarta została pomiędzy Wnioskodawcą i odwołanym członkiem zarządu stosowna umowa, na mocy której odwołany członek zarządu zobowiązał się w związku z pełnioną wcześniej funkcją do przyjęcia określonych umową ograniczeń i zakazu konkurencji oraz zachowania w tajemnicy informacji określonych umową jako poufne, w zamian za określone umową wynagrodzenie. Ponadto Wnioskodawca zobowiązał się do wypłaty odwołanemu członkowi zarządu tzw. premii rocznej przewidzianej w uchwale w sprawie ustalenia wynagrodzenia członka zarządu, zaś odwołany członek zarządu oświadczył, że wypłata wynagrodzenia i premii rocznej (świadczenia zgodnie z umową) wyczerpuje jego roszczenia z tytułu powołania w skład zarządu Wnioskodawcy. Wynagrodzenie jw. wypłacane jest w częściach w sposób określonym umową. Wnioskodawca uznając, że zarówno wynagrodzenie określone umową jw., a także należna odwołanemu członkowi zarządu premia roczna stanowią dla odwołanego członka zarządu przychód z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 pdotU, tj. przychód otrzymywany przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów osób prawnych (art. 13 pkt 7 pdofU) przy dokonywaniu na rzecz odwołanego członka zarządu świadczenia zgodnie z umową - jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – pobiera zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. l pdofU gdyż odwołany członek zarządu jest osobą o której mowa w art. 3 ust. 1 pdofU.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe, a mianowicie czy wykonuje obowiązek płatnika określony w art. 8 OpU, pobierając przy każdym świadczeniu z umowy jw. zaliczki na podatek dochodowym zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 pdofU i wpłacając je we właściwym terminie organowi podatkowemu...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pdofU opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art, 21, 52, 52a i 52c pdofU oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Według art. 10 ust. 1 pkt 2 pdofU, źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Na podstawie art. 13 pkt 7 pdofU za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 pdofU, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Według art. 21 ust. 1 pkt 3 pdofU, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 pdofU, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c pdofU,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Jak wynika z powyższego wynagrodzenie wypłacane w stanie sprawy za przyjęcie określonych umową ograniczeń i zakazu konkurencji oraz zachowania w tajemnicy informacji określonych umową jako poufne nie zostało objęte zwolnieniem przedmiotowym jw.

Według art. 41 ust. 1 pdofU osoby wymienione w tym przepisie dokonując świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 pdofU, na rzecz osoby określonej w art. 3 ust. 1 pdofU, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pdofU oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b pdofU najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 pdofU.

Zgodnie z art. 8 OpU płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca jako płatnik obowiązany na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu dokonując – w stanie sprawy – świadczenia na rzecz odwołanego członka zarządu będącego osobą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pdofU, z tytułu:

  • przyjęcia określonych umową ograniczeń i zakazu konkurencji oraz zachowania w tajemnicy informacji określonych umową jako poufne, oraz
  • premii rocznej przewidzianej w uchwale w sprawie ustalenia wynagrodzenia członka zarządu i pobierając przy tym świadczeniu zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 41 ust. 1 pdofU, postępuje prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj