Interpretacja Urzędu Celnego w Łomży
312000-OG-055-138/2005
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
312000-OG-055-138/2005
Data
2005.10.27



Autor
Urząd Celny w Łomży


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Opodatkowanie samochodów osobowych

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Odsprzedaż samochodu osobowego

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obliczenie podatku
podatek akcyzowy
samochód demonstracyjny


Pytanie podatnika
Czy akcyzę zawartą w fakturach korygujących (rabatach) dotyczących samochodów demonstracyjnych (zarejestrowanych) należy brać pod uwagę przy rozliczaniu akcyzy skoro nie mamy prawa do obniżania kwoty akcyzy należnej o kwotę akcyzy zawartej w fakturach zakupu tych samochodów?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 26.07.2005 roku uzupełnionym w dniu 10.08.2005r. oraz w dniu 30.09.2005r. i w dniu 12.10.2005r. dotyczącym interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku akcyzowego, Naczelnik Urzędu Celnego w Łomży postanowił uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie: Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży samochodów, w tym także nowych samochodów osobowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i dokonuje comiesięcznego rozliczenia podatku akcyzowego. W sporadycznych przypadkach samochody zakupywane przez podatnika są rejestrowane i użytkowane jako samochody demonstracyjne. Do faktur zakupu samochodów sprzedawca wystawia faktury korygujące, udzielając w ten sposób podatnikowi rabatu. Podatnik w swym wniosku występuje z zapytaniem dotyczącym sposobu rozliczania podatku akcyzowego:

Czy akcyzę zawartą w fakturach korygujących (rabatach) dotyczących samochodów demonstracyjnych (zarejestrowanych) należy brać pod uwagę przy rozliczaniu akcyzy skoro nie mamy prawa do obniżania kwoty akcyzy należnej o kwotę akcyzy zawartej w fakturach zakupu tych samochodów?

W myśl art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późniejszymi zmianami) akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W przypadku sprzedaży pojazdu zarejestrowanego obowiązek podatkowy nie powstaje. W związku z tym podatnik nie wykazuje w deklaracjach podatkowych dotyczących podatku akcyzowego akcyzy zawartej w fakturze zakupu tych samochodów oraz korektach do tych faktur.

Pouczenie: Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania.

Zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Łomży w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5 zł i 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj