Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-796/04/I
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-796/04/I
Data
2005.10.21



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności
samorząd terytorialny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy czynność Urzędu Gminy polegąjąca na wydaniu decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności i naliczenia opłaty z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT- 22%.


Na podstawie art 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie zawartej w piśmie nr NPV-443/49/04 z 06.12.2004r. na złożone zapytanie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności Urzędu Gminy polegającej na wydaniu decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności i naliczenia opłaty z tego tytułu.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 07.10.2004r. stanu faktycznego wynika, iż, zgodnie z przepisami ustawy z 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującemu osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 z późn. zm.) użytkownik wieczysty nieruchomości ma prawo przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W związku z powyższym osoby zainteresowane złożyły do Urzędu Gminy stosowne wnioski o dokonanie przekształcenia. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego stanowi, iż osoba, która nabyła własność nieruchomości na podstawie ustawy jest zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie. Zdaniem Urzędu Gminy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości jest usługą i zgodnie z art. 8 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535) opłata z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według 22% stawki tego podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie po analizie przedstawionego stanu faktycznego stwierdza co następuje. Zgodnie z art. 4 ustawy z 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności po stronie nabywcy nastąpi obowiązku uiszczenia opłaty na rzecz dotychczasowego właściciela, w rozpatrywanym przypadku – jednostki samorządu terytorialnego. Przedmiotowa decyzja jest wydawana przez organ samorządowy w ramach zadań publicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 08.03.1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika podatku VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Mając na uwadze brzmienie cyt. przepisu wydanie decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podobnie też opłaty wnoszone w związku z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Czynność przekształcenia wynika z decyzji administracyjnej i nie prowadzi do zmiany faktycznego prawa do nieruchomości gdyż nabycie prawa do nieruchomości następuje z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania. Reasumując przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w drodze decyzji administracyjnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj