Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PDI/415-03/05
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-03/05
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy podatnik prawidłowo stosuje do przychodów osiąganych z tytułu najmu obiektu magazynowego stanowiącego środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst : Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia .............. (doręczone tut. Organowi Podatkowemu w dniu .................... ) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wyboru formy opodatkowania w przypadku osiągania przychodów z najmu obiektu magazynowego stanowiącego środek trwały prowadzonej działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Jak wynika z w/w wniosku prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - opodatkowaną od 2001 roku zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg. stawki 5,5% oraz dodatkowo od dnia 10.06.2004 roku osiąga Pan przychody z tytułu świadczenia usług w zakresie wynajmowania nieruchomości - obiektu magazynowego ( hala o powierzchni 270 m2 ) wykazanego w ewidencji środków trwałych, będącego własnością - opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg. stawki 8,5%. Pierwszy przychód ze świadczenia usług najmu, zgodnie z Fakturą oraz umową najmu, w której określono płatność do każdego miesiąca – płatne z góry, osiągnął Pan dnia .

Uważa Pan, że przyjęta forma opodatkowania jest prawidłowa, gdyż Załącznik Nr 2 poz.10 grupa 70.2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm. ) nie wyłącza zryczałtowanego opłacania podatku z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit.a).

Stosownie do treści art. 6 ust.1 cytowanej wyżej ustawy - opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ,, spółką, ”

  • zgodnie zaś z art. 6 ust. 1a w/w ustawy - opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm. ) jako odrębne źródła przychodów wymienia:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą ( art.10 ust. 1 pkt. 3 ustawy ), przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności ( art.14 ust. 2 pkt.11 ustawy ), oraz
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą ( art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy ).

Zatem wynajem lokali może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów.

Art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit.i ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku stanowi, że przychody z najmu składników związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

Z treści art. 8 ust. 1 pkt. 3 lit.e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku wynika, że przepisów rozdziału drugiego - określającego zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w Załączniku Nr 2 (z wyłączeniem usług najmu świadczonych poza prowadzoną działalnością gospodarczą).

W pozycji 10 tego załącznika wymieniono m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek ( grupa 70.2 PKWiU ) tj. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym i niemieszkalnym. Przepisy omawianej ustawy wykluczają możliwość korzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek.

Ze względu na fakt, że w grupie 70.2 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług znajdują się wyłącznie nieruchomości o charakterze mieszkalnym ( budynki, mieszkania i lokalizacje ruchomych domów mieszkalnych ) i obiekty niemieszkalne ( przemysłowe, budynki administracyjno - biurowe, handlowo – usługowe, garaże i miejsca do parkowania pojazdów ), omawiane ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku najmu przez ryczałtowca składników majątku firmy innych niż nieruchomości.

W myśl art. 22 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku - w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi – chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

W stosunku do podatników, o których mowa w ust.1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z załączonych do Pana wniosku dokumentów – faktyczny przychód na podstawie Faktury Vat nr ... z dnia 10.06.2004 roku, z tytułu najmu obiektu użytkowego wystąpił dnia 10.06.2004 roku.

Zatem pierwszy dochód po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiągnął Pan dnia 10.06.2004 roku – i to od tego momentu powinien Pan zaprowadzić księgi podatkowe i przejść na ogólne zasady rozliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj