Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/I/zap.68/2005
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/I/zap.68/2005
Data
2005.10.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
limit
najem
rozdzielność majątkowa
składnik majątkowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Małżonkowie pomiędzy którymi istnieje rozdzielność majątkowa osiągają przychody z tytułu umowy najmu.
Czy w przypadku gdy istnieje pomiędzy nimi rozdzielność majątkowa limit na 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro dotyczy odrębnie każdego z małżonków?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów


p o s t a n a w i a

- uznać za nieprawidłowe Pana stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia 21.07.2005 r. (wpływ do tutejszego organu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego, zawartego w przedmiotowym wniosku wynika, że pomiędzy Panem a małżonką istnieje rozdzielność majątkowa . Wspólnie z małżonką osiąga Pan przychody z tytułu umowy najmu lokalu, do którego posiadają Państwo tytuł własności. Powyższe przychody opodatkowane zostały podatkiem dochodowym, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Zdaniem Pana, w przypadku osiągania przychodów z tytułu najmu lokalu przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje rozdzielność majątkowa, prawo do opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 8.5% do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dotyczy odrębnie każdego z małżonków.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów, stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 11 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddziarżawy lub innych umów o podobnym charakterze, kwota przychodów w wysokości 4000 euro dotyczy obojga małżonków.
Nie jest przy tym istotne czy wynajmowany lokal należy do majątku wspólnego czy do majątków odrębnych małżonków. Zatem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a) cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przekroczenie limitu poprzez zsumowanie przychodów, osiąganych przez małżonków z tytułu umowy najmu , spowoduje, że od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wyniesie 20% przychodów.
Zgodnie z normą określoną w art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm. ), małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego stosowne oświadczenie albo wtedy, gdy oświadczenia takie zostaną złożone w obecności duchownego, a kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi następnie akt małżeństwa. Akt małżeństwa w świetle prawa polskiego jest dowodem zawarcia małżeństwa.
W Dziale IV. cyt. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, noszącym tytuł „Ustanie małżeństwa”, ustawodawca przewidział trzy przypadki ustania związku małżeńskiego: w przypadku śmierci jednego z małżonków, orzeczenia przez sąd rozwodu albo separacji.

Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawiony przez Pana stan faktyczny, należy stwierdzić, iż istnienie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej jako typu ustroju majątkowego, nie powoduje ustania związku małżeńskiego. W związku z powyższym kwota stanowiąca równowartość 4000 euro, o której mowa wyżej dotyczy łącznie obojga małżonków.

P O U C Z E N I EPowyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w w/w wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest dla Pana wiążąca – wiąże natomiast organ podatkowy – do czasu jej zmiany lub uchylenia o czym stanowi art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa .
Na niniejsze, zawierające interpretację postanowienie, służy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego urzędu. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5 zł zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253, poz. 2532 z 2004 r.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 z 2000 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj