Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-44/III/2005
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-44/III/2005
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
spłata kredytu
wycofanie oszczędności
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Do kiedy muszę wydać oszczędności z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową jeżeli okres oszczędzania zakończyłem w listopadzie 2004r., dyspozycję wycofania złożyłem w grudniu 2004r a oszczędności zostały przelane na mój rachunek w styczniu 2005r. ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia .....2005r. (data wpływu do Urzędu ......2005r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:

w sprawie terminu w jakim powinien Pan wydatkować wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ......2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
do kiedy muszę wydać oszczędności z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową jeżeli okres oszczędzania zakończyłem w listopadzie 2004r., dyspozycję wycofania złożyłem w grudniu 2004r a oszczędności zostały przelane na mój rachunek w styczniu 2005r. ?

Stan faktyczny: Umowę z Kasą Mieszkaniową zawarł Pan .... grudnia 2001r. na 36-miesięczny okres. Po tym okresie tj.... grudnia 2004 roku złożył Pan dyspozycję wycofania oszczędności i przelania ich na Pana rachunek bankowy. Z umowy z Kasą Mieszkaniową wynika, iż Kasa Mieszkaniowa zobowiązuje się do postawienia do dyspozycji Posiadacza rachunku zgromadzonych środków wraz z należnymi odsetkami w terminie do 90 dni kalendarzowych od daty złożenia dyspozycji wycofania oszczęndności. Oszczędności zostały przelane na Pana rachunek w dniu... stycznia 2005 roku.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: uważa Pan, że oszczędności przez Pana zgromadzone może Pan wydatkować do końca 2005 roku na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, to jest na spłatę kredytu bankowego na nabycie lokalu mieszkalnego.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych między innymi na gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
W związku z powyższym, aby nie dokonywać zwrotu kwot wcześniej odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie, wycofując zgromadzone oszczędności po upływie terminu określonego (zawartego) w umowie o kredyt kontraktowy, należy je wydatkować w tym samym roku w którym nastąpiło ich wycofanie.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że dyspozycję wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej złożył Pan w grudniu 2004r., natomiast bank przelał oszczędności na Pana konto w styczniu 2005r. Przez fizyczne przelanie pieniędzy postawił je do Pana dyspozycji dopiero w 2005r.
Tak więc za początek okresu, w którym należy wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej przyjąć należy datę realizacji dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania, a wydatkować je należy do końca roku podatkowego, w którym zostały wycofane (faktyczne otrzymanie) z banku prowadzącego kasę mieszkaniową.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj